Dystrybucja surowców kosmetycznych – co należy wiedzieć o tej branży przemysłowej?

Skuteczność kosmetyków zależy od ich receptury oraz surowców użytych do produkcji. Dlatego koncerny kosmetyczne poszukują dystrybutorów oferujących najlepsze produkty. Co warto wiedzieć o takiej działalności?

Czego poszukują producenci kosmetyków?

Preparaty kosmetyczne składają się z rozmaitych substancji. Ważna jest ich odpowiednia proporcja oraz połączenie. Dlatego koncerny potrzebują surowców, które zagwarantują skuteczność produktu. W tym celu sięgają zarówno po składniki naturalne, jak i chemiczne. Możemy je podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich są związki powierzchniowo czynne, czyli takie, które ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń. Zbudowane są z części hydroflowej, rozpuszczalnej w wodzie oraz hydrofobowej, rozpuszczalnej w olejach. Dzięki takiej budowie obniżają one napięcie powierzchniowe roztworów wodnych i napięcie międzyfazowe. Mają też zdolność do tworzenia dużych agregatów cząsteczkowych, które nazywamy micelami. Funkcje te coraz częściej pełnią substancje naturalne, co związane jest ze wzrostem świadomości konsumentów. Coraz częściej wybieramy bowiem tw. „eko-kosmetyki”. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka i lepsza skuteczność. Jednym z takich środków jest lecytyna. Dzięki niej poprawimy natłuszczenie skóry oraz jej elastyczność. Aktywne składniki razem z lecytyną łatwiej przenikają przez naskórek. Dlatego stosuje się ją w kremach, balsamach, czy maseczkach regeneracyjnych. Ciekawą substancją jest także lanolina, która posiada zdolność pochłaniania nawet trzykrotnej ilości wody w stosunku do własnej objętości. Dlatego stosuje się ją w rozmaitych emulsjach.

Dystrybucja surowców kosmetycznych – konserwanty i surowce roślinne

Kolejną grupą składników, które powinien oferować dystrybutor surowców kosmetycznych, to konserwanty. Gwarantują one stabilność mikrobiologiczną preparatów. Gdyby producenci nie używali konserwantów, to utrzymanie właściwości kosmetyku przez okres użytkowania byłoby bardzo trudne i niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jednak ich nadmierna ilość także nie jest wskazana. To właśnie przez ich nadmiar dochodzi do wielu reakcji alergicznych. Dlatego producenci ograniczają ich stosowanie, dodając do preparatów olejki eteryczne. To mieszaniny związków pochodzenia roślinnego. I to właśnie roślinny są kolejną grupą surowców niezbędnych do produkcji kosmetyków. W branży tej wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i owoce, czy korzenie. Zazwyczaj mają one postać ekstraktów, olejków, czy olejów. Dystrybucja surowców kosmetycznych jest więc bardzo zróżnicowana i wymaga szerokiej oferty. Surowce te muszą też być zgodne z wszelkimi normami unijnymi i krajowymi. Jednego z takich dystrybutorów znajdziesz tutaj http://oqema.pl/. Dodatkową zaletą może być współpraca z osobami posiadającymi uprawy ekologiczne. Dystrybucja takich surowców kosmetycznych da nam przewagę na rynku, co może wiązać się z licznymi zamówieniami. Substancje pozyskiwane z roślin posiadają bowiem wiele właściwości. Opóźniają procesy starzenia się skóry, nawilżają ją i pochłaniają promienie UV. Dystrybucja surowców kosmetycznych wymaga więc odpowiedniego wkładu finansowego. Jednak odpowiedni wybór działalności może przynieść zadowalające dochody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here