Jak powstają naturalne wędliny

Powrót do naturalnych wędlin to odpowiedź na wszechobecne produkty spożywcze, w których za smak i wygląd odpowiadają konserwanty, sztuczne barwniki i składniki chemiczne. Żywność ekologiczna od kilku lat robi furorę na całym świecie, a dyskusje publiczne na ten temat uświadomiły ludziom, jak często mają do czynienia z produktami, które powstają w warunkach laboratoryjnych. Wskutek tego trendu ludzie wyrobili w sobie nawyk, aby czytać listy składników na kupowanych produktach, a wówczas dowiadują się, jak niebezpieczne dla zdrowia substancje trafiają do wielu wędlin albo jak niska jest w wielu przypadkach zawartość mięsa w mięsie. Tradycyjne metody produkcji, doprawiania i wędzenia to przepis na zdrowe, naturalne wędliny o smaku, który pamiętają starsze pokolenia, a nowe mogą odkryć jego walory robiąc świadome zakupy.

Naturalne wędliny produkowane są z najlepszej jakości mięsa, a ich największą przewagą nad innymi wędlinami jest proces produkcyjny. Małe, lokalne masarnie zatrudniają pracowników, którzy doskonale wiedzą, jakie sztuki mięsa najlepiej nadają się do produkcji poszczególnych wędlin. Dodatkowo przyświeca im zasada, że im mniej składników, tym lepiej. Oznacza to, że wysokiej jakości mięsu wystarczy tylko odrobina przypraw, które podkreślą jego naturalny smak. Wędzenie dymem na drewnie bukowym i długi okres leżakowania to od lat najlepsze sposoby na wydobycie wszelkich walorów smakowych z mięsa wieprzowego i wołowego. Z kolei domowe marynaty z soli morskiej, miodu, musztardy i mieszanki ziół idealnie podkreślają smak szynek z kaczki, indyka czy kurczaka. Aromatyczne przyprawy i optymalna ilość soli to wszystko czego trzeba, aby mięso smakowało wyśmienicie, a jego smak nie został zdominowany przez dodatki.

Po czym poznać naturalne wędliny?

Przymiotniki „ekologiczny” i „naturalny” to doskonały chwyt marketingowy, ale nie wszystkie wędliny opatrzone takimi epitetami rzeczywiście takie są. Jeśli kupujemy wędliny pakowane warto zwrócić uwagę na kilka czynników, po których można zweryfikować jakość wędlin. Przede wszystkim sprawdzamy skład produktu, a więc upewniamy się, że w mieszance peklującej nie użyto azotanów i azotynów oznaczanych literą E i numerami. Mają one negatywny wpływ na przewód pokarmowy i w niektórych państwach są oficjalnie zakazane. Na liście nie powinno być również skrobi modyfikowanej, białka i błonnika z bambusa, które sztucznie zwiększają objętość wędlin. Drugim czynnikiem, na który zwracamy uwagę, jest znak „Wyrób tradycyjny”, który jest gwarancją jakości przyznawaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A na koniec oceniamy sam wygląd wędliny. Naturalna struktura wędliny to widoczne włókna, żyłki i błonki. Tylko wędliny produkowane taśmowo z użyciem substancji chemicznych cechują się nienaturalnie gładką strukturą i błyszczącą powierzchnią. Wędliny naturalne są, oczywiście, o wiele droższe od swoich chemicznych substytutów, ale gwarantują pyszny smak, a przede wszystkim brak niezdrowych składników.

Jeżeli zależy Ci na naturalnych wędlinach, sprawdź Wędliny z Dębiny – dowiedz się więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here