śliwka

Przycinanie drzew owocowych jest jak wizyta u fryzjera. Zdrowe i regularnie skracane końcówki decydują o szybszym wzroście naszych włosów, podobnie wygląda to w przypadku naszego sadu. Jak przycinać drzewa owocowe, aby dawały więcej obfitych plonów? Podpowiadamy.

Nie wystarczy jednak wejść na drabinę z sekatorem, aby pomóc naszym przydomowym drzewkom. O prawidłowości cięć decyduje bowiem kilka czynników. Najważniejszymi z nich są: gatunek danego drzewa oraz pora roku, w jakiej decydujemy się na przycinanie pędów bądź gałęzi.

Po pierwsze pora roku

Najlepiej zdaniem ekspertów i sadowników po sekator sięgać dwa razy do roku. Zimą, gdy drzewa znajdują się w fazie spoczynkowej, bądź latem, kiedy znajdują się w wegetatywnym stadium rozwoju. Taka pielęgnacja, dokonywana z pełną regularnością, czyli każdego roku doskonale pobudza wzrost nowych pędów i stymuluje drzewa do lepszego owocowania.

Jak przycinać drzewa owocowe?

Wybierajmy stare lub chore, wysuszone gałęzie. Pod sekator warto wysłać też te fragmenty korony, w których zagnieździły się szkodniki. Można też usunąć gałęzie, które na nasz ogród rzucają zbyt duży cień. W ten sposób na bieżąco możemy wpływać na kształt drzewa, a przede wszystkim pobudzać do wzrostu jego nowe pędy.

Pierwsze podcinania w danym roku kalendarzowym warto przeprowadzać koło lutego i marca, tak by nie narażać otwartych gałęzi na zabójcze jeszcze w tym okresie przymrozki. Drugie cięcia wykonuje się latem, po zbiorze owoców, gdy roślina ma nadmiar pędów.

Jak przycinać drzewa owocowe konkretnych gatunków?

Znaczenie w procesie podcinania gałązek i pędów oprócz pory roku ma także gatunek drzew. Dlatego po pierwszych przymrozkach, z końcem lutego najlepiej obcinać grusze, śliwy i jabłonie, czyli drzewa owocujące najpóźniej, gdy słabną już słoneczne promienie. Bardziej czułe na temperaturę drzewka lepiej wstrzymać z podcinaniem do wczesnej wiosny. Są to brzoskwinie i nektarynki.

W przypadku tych drzew lepiej poczekać na pierwsze pojawiające się na gałęziach pąki i dopiero wtedy sięgnąć po sekator. Wiśnie i czereśnie i morele natomiast najlepiej znoszą cięcia już po owocowaniu. Warto także obserwować nasze drzewa, bo terminy cięć zależą także od konkretnego klimatu i regionu Polski, w jakim umiejscowiony jest sad.

jak przycinać drzewa owocowe

Rodzaje cięć

Nie trzeba kończyć ogrodnictwa, aby dobrze i profesjonalnie zaopiekować się swoim sadem. Ale doświadczenie i pewne umiejętności są nam niezbędne, aby prawidłowo i bez szkody dla naszych roślin zadbać o sad. Dlatego warto poznać rodzaje cięć, po to, by wiedzieć jak przycinać drzewa owocowe, aby stymulować ich wzrost. Cięcia odmładzające wykonuje się u starych, rozgałęzionych drzew. To dość duża ingerencja w strukturę drzewa, dlatego warto rozkładać ją na okres kilku lat. Warto usunąć konary krzyżujące się i te zabierające sobie nawzajem światło.

Jeżeli w trakcie podcinania drzewek chcemy zadbać o kształt korony i uformować je tak, aby były niskie i rozłożyste, oprócz przycinania można też przywiązywać młode pędy, tak aby rosły bardziej do dołu. W ten sposób można także zadbać o drzewa, które wcześniej były pielęgnowane w niewłaściwy sposób, przez co ich pędy wrastają do wnętrza korony ograniczając światło. Rzadko amatorzy drzewek wiedzą, że rośliny zapadają na ciężkie choroby, w tym raka.

Szczególnie groźne zmiany tego typu dotykają jabłoni. Jak przycinać drzewa owocowe, aby uchronić je od chorób? Potrzebne będą cięcia sanitarne, polegające na usuwaniu z drzewa wszelkich pędów i gałęzi zmienionych chorobowo. Za pomocą sekatora usuwamy wszelkie zmiany takie jak atak szkodników, huba, grzyby czy zmiany bakteryjne, czy zmiany wynikłe w wypadku wiatrów czy złamań gałęzi. W ten sposób rozluźnia się korona drzewa, a więcej światła stymuluje rozwój i regenerację drzewa.

drzewa owocowe

Nożyce czy kowadło?

Częste błędy w podcinaniu drzew mogą jednak przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast wzmocnić nasz sad prowadzą do jego osłabienia i mniejszych plonów. Zanim zatem zaczniemy uczyć się jak przycinać drzewa owocowe, warto skupić się na najczęściej w tym zakresie popełnianych błędach. Dlatego na początek dobrze jest wybrać odpowiedni sprzęt.

Bo sekator sekatorowi nierówny i różne rodzaje noży stosowane są do różnych rodzajów cięć. Sekatory przypominające nożyce nadają się do cięcia młodych pędów. Oczywiście pod warunkiem, że są dobrze naostrzone. Tępe narzędzia mogą uszkodzić gałąź i powodować rany w strukturze drzewa. Jeżeli natomiast chcemy przycinać gałęzie suche, lepszym rozwiązaniem są sekatory kowadełkowe. Ważne też, aby nie ciąć zbyt głęboko i w zbyt bliskiej odległości od pąka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here