jak wygląda okres

Każda dziewczynka po przeprowadzeniu rozmowy z mamą, na temat dojrzewania, zastanawia się jak wygląda okres. Jest to zarazem wyjątkowy i stresujący czas, przez który w swoim życiu, musi przejść każda kobieta.

Dziewczęta zazwyczaj dowiadują się jak wygląda okres między jedenastym a trzynastym rokiem życia. Pierwsze miesiączki są zazwyczaj skąpe, wyglądają jak plamki krwi, ponadto są one zazwyczaj nieregularne. U nastolatek często pojawia się problem okresu występującego nagle, czasem nawet kilka razy w miesiącu. Jest to niestety nierzadko przyczyną zabrudzenia dolnej części odzieży i wyśmiania przez szkolnych kolegów i koleżanki.

Przyczyną nieregularności i ubogości miesiączek jest dojrzewanie gruczołów wydzielających hormony, które kończy się zazwyczaj około piętnastego roku życia. Dziewczęta dowiadują się wówczas jak wygląda okres dorosłej kobiety, staje się on bowiem bardziej regularny i ma charakter obfitych krwawień zamiast delikatnego plamienia.

Występowanie miesiączki u kobiety oznacza, iż jej organizm, a przede wszystkim gruczoły produkujące hormony pracują prawidłowo. Ponadto okres informuje, iż w poprzednim cyklu nie doszło do zapłodnienia.

Trudno jest jednoznacznie określić jak wygląda okres, gdyż w przypadku każdej kobiety ma on inną postać. Istnieją oczywiście książkowe opisy, określające jego długość, obfitość i częstotliwość występowania, jednak u większości pań miesiączki znacznie odbiegają od normy.

Wiele kobiet cierpi na bardzo bolesne bóle menstruacyjne, inne mają problem ze zbyt obfitym lub zbyt skąpym okresem, kolejne mają krwawienia za często bądź za rzadko, a jeszcze inne mają problem z nieodpowiednią ilością dni trwania miesiączki. W przypadku gdy w każdym miesiącu wygląda to inaczej, ciężko jest zaobserwować czy w naszym organizmie nie nastąpiły czasem niekorzystne zmiany. Warto jest udać się do ginekologa, któremu opowiemy jak wygląda okres w naszym przypadku i poprosimy o opinię oraz poradę.

zmartwiona dziewczyna

Ciało ludzkie nie jest urządzeniem, które pracuje z dokładnością do jednej sekundy, lekarze określili jednak, iż długość cyklu menstruacyjnego powinna wynieść od dwudziestu sześciu do trzydziestu dni. Należy jednak obserwować swój organizm, ponieważ jeżeli niektóre z pań mają miesiączkę zawsze co dwadzieścia cztery dni lub trzydzieści jeden, to nie należy robić z tego problemu, lecz uznać za normę.

Jako sygnał ostrzegawczy powinno się przyjąć cykl menstruacyjny przekraczający trzydzieści pięć dni oraz będący krótszym niż dwadzieścia jeden dni. Takie sytuacje mogą wystąpić na skutek zaburzeń hormonalnych, które koniecznie trzeba skonsultować z ginekologiem. Nie można jednak z góry zakładać choroby, gdyż ciało kobiety jest bardzo wrażliwe na czynniki takie jak stres, zmiana klimatu, zmęczenie, które również w ogromnym stopniu przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania.

Kobiety po czterdziestym roku życie nie powinny panikować w przypadku występowania anomalii w miesiączkowaniu, lecz pogłębić wiedzę jak wygląda okres w tym wieku, gdyż organizm zaczyna przygotowywać się do przekwitania. Warto jest jednak skonsultować się z ginekologiem, ponieważ nierzadko zdarza się, że panie w tym wieku odczytują objawy ciąży jako początki klimakterium.

Podczas przemyśleń jak wygląda okres należy również poruszyć temat jego barwy, która może wiele powiedzieć o stanie zdrowia kobiety. Pierwszym przypadkiem jest jasnoczerwona krew miesiączkowa, która występuje u kobiet będących aktywnymi fizycznie podczas okresu.

okres

Im wysiłek jest intensywniejszy, tym wydzielina jest jaśniejsza, a spowodowane jest to tym, iż nie dochodzi do powstania skrzepów w wyniku jej zalegania. Jeżeli jednak krew nagle zmieniła barwę z ciemno na jasnoczerwoną, a ponadto stwierdzimy, iż jest jej mniej, niż w ostatnich miesiącach, to może to świadczyć, iż doszło do krwawienia z szyjki macicy lub pochwy i powinno się niezwłocznie skontaktować z ginekologiem.

Na to jak wygląda okres ma również wpływ ilość przyjmowanych przez kobietę płynów podczas miesiączki. W przypadku dużego nawodnienia krew jest rzadsza, wodnista, jeżeli jednak nasza dieta nie jest bogata w płyny, to występowanie miesiączki w takiej formie może być objawem między innymi ciężkiej anemii.

Czerwona krew, w kolorze żurawinowym, jest odpowiedzią na to jak wygląda okres zdrowej kobiety, a występuje ona zazwyczaj w przypadku regularnych miesiączek.
Kolejnymi barwami, jakie może przybrać krew podczas menstruacji są brązowy i czarny. Ich występowanie oznacza, że świeża krew podczas przepływu zbiera, zalegające w drogach rodnych, starsze kawałki błony śluzowej macicy i skrzepy krwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here