Kolka u dziecka - jakie są przyczyny?

Kolki pojawiają się praktycznie u każdego dziecka, zazwyczaj następuje to pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia. Atak takiej dolegliwości zawsze jest podobny. Następuje albo po popołudniowym, albo po wieczornym karmieniu. Dziecko nagle zaczyna płakać, podkurcza nóżki, ma wzdęty brzuch i zaczerwienienia na twarzy. Jest to sytuacji, która budzi niepokój u każdego rodzica.

Rozpacz dziecka może trwać chwilę, albo nawet kilka godzin. Kolka zazwyczaj ustępuje tak samo nagle, jak się pojawia. Finalnie dziecko zasypia. Ale to nie koniec, każdego kolejnego dnia się powtarza. Do momentu, aż napady bólu ustąpią.

Jakie są przyczyny kolki u dzieci?

Mimo, że kolki są powszechną dolegliwości u małych dzieci, to ich przyczyny nie są do końca znane. Podejrzewa się, że głównym powodem takiego stanu jest jeszcze nieodpowiednio dojrzały przewód pokarmowy oraz układ nerwowy.

Prawdopodobną przyczyną może być również połykanie przez małe dziecko nadmiernej ilości powietrza. Wtedy gromadzą się gazy, które rozciągają ściany jelit.

Kolejną możliwą przyczyną jest uczulenie na białko krowie lub niedobór laktazy.

Przeczytaj też: http://www.ohho.pl/hydrabrazja-czym-sie-rozni-od-mikrodermabrazji/

Jak pomóc dziecku, gdy ma atak kolki?

Podstawą podczas ataku kolki u malucha jest spokój. Gdy rodzice panikują i zaczynają się denerwować, dziecko zaczyna jeszcze głośniej płakać. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest przytulenie dziecka i utulenie go.

Znanych jest kilka metod, które łagodzą ból. Pierwsza z nich to ogrzewanie brzuszka dziecka, za pomocą małego termoforu lub ciepłego ręcznika. Niektórym niemowlakom pomaga również ciepła kąpiel.

Kolejny sposób na kolkę to noszenie dziecka na rękach, w taki sposób żeby jego główka była wyżej niż reszta ciała. Jest to pozycja ułatwiająca odprowadzanie gazów. Ciekawą alternatywą jest również kołysanie się razem z dzieckiem, na fotelu bujanym.

Metoda, która również pozwala pozbyć się dziecku gazów, to ułożenie go brzuchem do brzucha rodzica. Pomocne będzie delikatne masowanie jego pleców. Dodatkowo taka pozycja uspokaja dziecko.

Ostatnim rozwiązaniem jest podanie dziecku, produktu zakupionego w aptece. Jego zadaniem jest rozkurczyć brzuszek dziecka i ułatwić mu pozbycie się gazów. Jeżeli maluch miał wcześniej już sytuacje z kolkami, profilaktycznie również można stosować taki preparat, żeby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji.

Źródło: https://beautybook.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here