narty i kijki

Sezon zimowy powoli się rozpoczyna. Sporo osób już planuje wypoczynek w górach. Wyjazd na narty to bardzo dobra forma aktywności. Jednak jakie narty będą odpowiednie? Jaka długość nart będzie idealnie pasować? Często takie właśnie pytania padają na różnego rodzaju forach internetowych. To nie jest nic dziwnego, biorąc pod uwagę mnogość opcji do wyboru. Sklepy narciarskie oferują masę sprzętu do wyboru. Jako klienci mamy w czym przebierać.

Wybór nart będzie kluczowy dla naszej wygody i bezpieczeństwa. Przeglądając fora internetowe, ciężko jest znaleźć wartościowe informacje. Często opinie na forach są błędne lub informacje są przekazywane przez osoby niemające pojęcia o prawidłowym dobieraniu nart. Istnieje wiele form narciarstwa, takich jak freeride czy freestyle. Jednak w tym artykule skupimy się na narciarzach, którzy jeżdżą wyłącznie w obrębie przygotowanych tras.

W sklepach narciarskich nie natrafimy na produkty złe czy wadliwe

Oczywiście narty z danej grupy przeznaczenia będą się różnić między sobą. Mogą mieć zupełnie różne charakterystyki. Jednak nie znaczy to, że jeden producent jest lepszy niż inny producent nart. Tutaj wiele będzie zależeć od naszych potrzeb i stylu jazdy. Warto tu wspomnieć jak zmieniała się technologia narciarska. Po rewolucji narciarskiej, gdy na rynek weszły narty taliowane (zwane również carverami) wiele się zmieniło. Carvery są o wiele krótsze oraz posiadają inną geometrię niż tradycyjne długie narty.

jaka długość nart

Aktualnie w sklepach znaleźć możemy głównie narty taliowane. Rozpowszechniona została technologia zwana „Rocker”, są to lekkie podgięcia dziobów nart. Zdarza się również że takie podgięcie znajduje się na piętkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu narty są znacznie bardziej skrętne i poręczne, w trakcie prowadzenia na prostych. To rozwiązanie pozwoliła na połączenie stabilności nart długich, ze skrętnością nart krótkich.

Zacznijmy od doboru nart dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Dla nich najlepsze mogą się okazać narty z grupy allround. Największą ich zaletą są bardzo dobre osiągi na trasach. Jeżdżąc na nartach z tej grupy, możemy sobie pozwolić na więcej, narty wybaczają nam pewne błędy techniczne. Dla mężczyzn o zwykłej budowie ciała oraz średnich umiejętnościach narciarskich długość nart powinna wynosić 170-175 cm.

Narty znakomicie nadadzą się w jeździe techniką ślizgową, jak i na krawędziach, łukami o dużym lub małym promieniu. Na ryku znajduje się olbrzymi wybór nart z grupy allround. Jest w czym wybierać. Przy ewentualnych wątpliwościach warto zapytać sprzedawcę o dodatkowe informacje.

Co jednak dla zaawansowanych narciarzy?

Tym można polecić narty również z grupy allround, ewentualnie narty z segmentu allmountain. Takie narty będą bardzo uniwersalne. Jeździć na nich można zarówno powoli, jak i szybko, każdą techniką i łukami o każdym promieniu. Warto zaznaczyć, że narty allmountain dzięki poszerzonej geometrii pod butem będą idealnie nadawały się do jazdy w trudnych warunkach. Również można spróbować na nich wypadów poza przygotowane trasy. Oczywiście z zachowaniem ostrożności. Długość nart z tej grupy to wzrost +/- 5 cm.

Eksperci posiadający ambicje sportowe powinni wybrać narty slalomowe bądź gigantowe. Te pierwsze będą idealne do wykonywania krótkich wiraży na krawędziach, przy pełnych wychyleniem sylwetki podczas skrętu. Są to narty dość wymagające i mało uniwersalne, jednak przy odpowiedniej technice dają na stoku mnóstwo radości. Ich długość to około 165-170 cm.

Narty gigantowe (race carver) będą idealnie nadawać się do długich wiraży na krawędziach i szybkiej jazdy. Wymagać będą sporo miejsca na stokach narciarskich. Gdy jednak znajdziemy odpowiednie miejsce, szerokie i w miarę puste. To te narty dadzą nam niesamowicie dużo radości z jazdy. Wymagają bardzo dobrej techniki i sporo siły, jednak odwdzięczają się niesamowitymi osiągami. Ich długość to 180 cm, a czasem i więcej.

długość nart

Jak widać, możliwości w doborze nart jest wiele. Wszystko tutaj zależy od tego, jakie mamy umiejętności i jak właściwie będziemy korzystać z nart. Jeżdżąc tylko rekreacyjnie, po stokach z przygotowanymi trasami najlepszym wyborem będą prawdopodobnie narty z grupy allround.

Dla tych lubiących wyskoczyć poza z góry ustalone trasy mogą być idealne narty typu allmountain. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Mając już ustalone, które narty wybierzemy warto wspomóc się opinią sprzedawcy. Wyjawi nam wszystkie aspekty związane z konkretnym modelem. Ewentualnie pomoże nam w doborze takich, które będą idealnie pasować do naszego stylu jazdy i możliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here