jaki komputer do gier

Dobry komputer jest dla gracza tym, czym dla naszych ojców i dziadków był dobry, duży telewizor. To centrum wirtualnej rozrywki, bez którego wiele osób, często również starszych, nie jest sobie wyobrazić swojego czasu wolnego po pracy czy szkole.

Jest to szczególny typ elektroniki

Komputer osobisty jest bowiem dość drogi, jego części muszą być wraz z upływem czasu naprawiane i zabezpieczane, a także często wymieniane na lepsze podzespoły. Ma on również budowę modułową i do poprawnego działania potrzebuje wiele sprzętu peryferyjnego, takiego jak monitor, klawiatura czy myszka.

Komputer osobisty jest również szczególny dlatego, że jeżeli zostanie wybrany, to może posłużyć nam na naprawdę wiele lat, czego nie zawsze można powiedzieć chociażby o konsolach, telefonach czy tabletach.

Dlatego też jego wybór jest szczególnie ważny. A więc, jaki komputer do gier? Nie chodzi tu tyle o wybór komputera jako całości – bowiem tutaj wszyscy są zgodni: kupowanie gotowych zestawów gamingowych na serwisach aukcyjnych, czy nawet w normalnych internetowych sklepach z elektroniką, w 9 na 10 przypadków kończy się prawdziwą klapą zakupową.

Przy szukaniu odpowiedzi na to jaki komputer do gier będzie dla nas najlepszy musimy wiedzieć, że przy wyborze komputera do gier najważniejszy jest dobór odpowiednich podzespołów, które razem z obudową tworzą nasz komputer osobisty PC.

Do owych podzespołów należy karta graficzna, procesor, pamięć ram, dysk twardy, płyta główna, chłodzenie i zasilacz. Dodatkowo żeby całość działała poprawnie, musi być zamknięta w obudowie i był połączona ze sprzętem peryferyjnym, czyli klawiaturą, myszką, monitorem i często również z głośnikami.

komputer do gier

Wiele osób, nie bez przyczyny, za najważniejszy element komputera do gier uważa kartę graficzną. Bez niej uruchomienie jakiekolwiek gry byłoby bez wątpienia niemożliwe. To właśnie ona, czyli karta graficzna, odpowiada za generowanie obrazu i przesyłanie go do ekranu. Najważniejszą i podstawową wiedzą jaką należy posiadać przy wyborze karty do gier jest świadomość tego, że nie może to być karta zintegrowana. Tego typu karty graficzne nie sprawdzą się w zdecydowanej większości gier.

Drugim ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest procesor komputera. Procesor powinien być odpowiednio dobrany i równy swoimi osiągami do osiągów karty graficznej, ponieważ jedno nie jest w stanie dobrze działać bez drugiego. Dlatego też należy pamiętać żeby szukać procesora i karty graficznej z podobnej półki cenowej i wydajnościowej. Zdecydowany prym w tej dziecinie wiedzie Intel ze swoimi procesorami i3, i5 i i7, chociaż należy również wiedzieć, że AMD również ma bogatą ofertę procesorów, szczególnie z rodziny Ryzen.

Następnym podzespołem, który większość z nas zna i wie, jak bardzo uprzykrzyć może nam on życie (gdy mamy go za mało) jest pamięć RAM. Przy obsłudze najnowszych i najbardziej wymagających gier możemy posłużyć się zasadą „Im więcej, tym lepiej”. Absolutnym minimum jest 8 GB RAM, choć optymalną wielkością dla najnowszych i najbardziej topowych gier będzie 12 GB. Należy również pamiętać o częstotliwości taktowania karty pamięci, którą chcemy kupić. Najlepszym wyborem są karty o wysokiej częstotliwości taktowania (co najmniej 2133 Mhz), najlepiej typu DDR4.

Nie możemy również zapominać o dysku twardym

W końcu bez niego nie zainstalujemy nie tylko systemu operacyjnego (a bez niego i gier), ale również właśnie omawianych gier. Na szczęście dyski twarde w ostatnich latach bardzo potaniały i 1 terabajt to w dzisiejszych czasach minimum bez którego ciężko mówić o dobrze złożonym komputerze do gier. Dyski talerzowe powoli odchodzą do lamusa i najlepszym, choć trochę droższym, wyborem jest dysk SSD, dzięki któremu będziemy mogli szybciej uruchamiać nasz system operacyjny, aplikacje na systemie, a także i same gry.

klawiatura

Przy wyborze płyty głównej najważniejszą rzeczą o której należy pamiętać jest wybór takiej płyty głównej, która będzie kompatybilna z wybranymi przez nas wcześniej podzespołami. Bez tego złożenie komputera będzie niemożliwe.

Karty graficzne i procesory wydzielają bardzo dużo ciepła. W obudowie musimy zamontować odpowiednio mocne chłodzenie, inaczej karta graficzna i procesor będą nagrzewały się do tego stopnia, że komputer będzie awaryjnie się wyłączał. W komputerach dla graczy dobre chłodzenie jest jeszcze ważniejsze, ponieważ to właśnie gry komputerowe najbardziej obciążają kartę i procesor, a tym samym powodują szybsze nagrzewanie się tych dwóch podzespołów.

Zasilacz również jest ważny i powinien być wybrany pod kątem prądożerności wybranych przez nas podzespołów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here