karmel

Słodki, gęsty o intensywnym odcieniu brązu karmel to nic innego jak skrystalizowany, podgrzany do oporu cukier. Lepka, lejąca się masa świetnie nadaje się do dekoracji ciast i ciasteczek. Jest także składnikiem wielu deserów. dlatego przygotowując domowe wypieki warto wiedzieć jak zrobić karmel w zaciszu własnej kuchni.

Karmel to po prostu podgrzany cukier. Aby przygotować go w domu, tak aby wieńczył i uszlachetniał nasze potrawy potrzebna w zasadzie jest tylko jedna rzecz – rondel. Głębokie naczynie z grubym dnem to podstawa przygotowywania słodkiego, płynnego sosu. Możemy użyć wspomnianego rondla, bądź po prostu patelni.

Ważne aby naczynie było masywne i nie przypalało się zbyt łatwo. Zapach przypalonego cukru, różni się od przyjemnej, słodkiej woni karmelków o czym warto pamiętać zanim zabierzemy się za gotowanie. A sposoby przygotowania dobrego karmelu istnieją dwa: karmel robiony na sucho i na mokro.

Jak zrobić karmel bez użycia wody?

karmelowy batonik

To czynność tak banalnie prosta, że łatwo na niej polec – przestrzegają zaprawieni cukiernicy. Bo niby przygotowanie karmelu na sucho wydaje się dziecinnie proste, ale wymaga sporego doświadczenia w tym zakresie. Po prostu do rozgrzanego rondla bądź patelni wsypujemy cukier. Ilość zależna jest od naszych potrzeb, ale jeżeli chcemy naszym karmelem polać na przykład przygotowane wcześniej ciasto, wystarczą około jedna – dwie szklanki białego cukru. Można użyć też cukru trzcinowego, powszechnie zwanego brązowym, jeżeli zależy nam na ograniczeniu niezdrowych składników w codziennej diecie.

Cukier wsypany na rozgrzaną patelnię mieszamy intensywnie, pilnując aby nie przywarł do dna naczynia. Karmel będzie gotowy, gdy jego kolor zmieni się na lekko brązowy, złotawy odcień. Ale uwaga: sucha metoda robienia karmelu może nas zwieść. Wystarczy moment nieuwagi, aby cała praca poszła na marne. Karmel robiony bez dodatku wody szybko pali się, a zamiast słodkiego sosu uzyskać można, gorzką paloną breję. Skutki spalenizny będziemy odczuwać nie tylko w potrawie, która straci swój smak. Naczynia po przypalonym cukrze naprawdę trudno domyć i doprowadzić do stanu używalności.

Jak zrobić karmel na mokro

Ta metoda przygotowywania karmelu jest o wiele prostsza, niż misterne próby rozpuszczania cukru bez użycia wody. W przypadku cukru postępujemy podobnie, wsypując jedną lub dwie szklanki na rozgrzaną patelnię lub rondel. Wystarczy odrobina wody dodanej do cukru, aby powstał karmel. Wlewamy dosłownie kilka łyżek stołowych, około ośmiu na szklankę cukru. Jak zrobić karmel idealny, tak aby nie przywierał do dna garnka? Pzrede wszystkim pamiętajmy, żeby masę gotować na wolnym ogniu. zbyt wysoka temperatura grozi przypaleniem, podobnie jak w przypadku suchej metody.

Intensywnie mieszamy, pilnując jednocześnie, aby nie doszło do wrzenia. Gdy sos gęstnieje i pojawiają się na nim drobne bąbelki powietrza, ściągamy z ognia. Tak przygotowany karmel mieszać należy delikatnie, bez użycia łyżki, kołysząc lekko patelnią. Gotowy karmel ma jednolity odcień, bez widocznych zacieków. I uwaga: gorący karmel ma bardzo wysoką temperaturę i łatwo się nim poparzyć.

jak zrobić karmel

Masa karmelowa równie szybko stygnie, dlatego jak tylko będzie gotowa wystarczy wylać ją na papier do pieczenia. Dzięki śliskiej powłoce, karmel nie będzie przywierał do powierzchni i łatwo da się go przenieść na ciasto bez odkształceń. Nie należy używać do tego żadnych naczyń, bo gotowy karmel przyjmuje kształt pojemnika. Można wymieszać go z innymi składnikami lub wylać bezpośrednio na ciasto w charakterze polewy dekoracyjnej.

Na tropie nowych smaków

Jeżeli nie stronimy w kuchni od eksperymentów, dobrym pomysłem będzie dodanie przypraw do masy karmelowej. Cynamon, kakao lub wanilia rozpuszczone na maśle na chwilę przed wsypaniem cukru nadadzą mu nowy odcień i zaskakujący smak i zapach.

Nie tylko słodycze

Chociaż karmel większości z nas kojarzy się ze słodyczami, warto wiedzieć, że w kuchni często karmel zmienia swoje oblicze. Karmelizowana cebula, obsmażana z dodatkiem cukru, nabiera szlachetnego i ciekawego smaku. Połączenia mięs i warzyw z paloną słodyczą dominują także w kuchni azjatyckiej. Sosy na bazie karmelu i sosu sojowego znaleźć można w większości azjatyckich barów i restauracji.

Najprostszym pomysłem na egzotykę tego typu jest kurczak w karmelu. Jak zrobić karmel już wiadomo, z tą różnicą, że dodajemy po rozpuszczeniu cukru pół kostki masła i kilka łyżek sosu sojowego lub popularnej w polskiej kuchni maggi. Na rozgrzany sos wrzucamy pokrojone kawałki piersi z kurczaka. Ryż oraz dowolna kompozycja warzyw dopełnią dania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here