Plastikowe palety

Rola, jaką odgrywają palety w procesach logistycznych, jest ogromna – właściwie trudno sobie wyobrazić przeładunek albo składowanie towaru za pomocą innej jednostki. Palety stosowane są na całym świecie, a żeby ułatwić przebieg procesów zostały wprowadzone co do wymogów pewne standardy.

Palety plastikowe

Rynek nie znosi próżni i w odpowiedzi na potrzeby różnych branż alternatywą dla palet drewnianych stały się palety plastikowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Co przyczyniło się do ich sukcesu?

1. Konstrukcja – palety są stabilne i lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe, co przekłada się na ich żywotność, a to z kolei na koszty. W zależności od potrzeb można wybrać palety z pełną lub ażurową podstawą. Palety można sztaplować.

2. Materiał, z którego są wykonane umożliwia zastosowanie palet w chłodniach oraz w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura. Palety plastikowe są odporne na działanie kwasów i rozpuszczalników. Łatwość dezynfekcji i utrzymania w czystości sprawia, że są one doskonałe do zastosowania tam, gdzie bardzo ważne jest zachowanie higieny tj. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Palety plastikowe muszą posiadać stosowne certyfikaty (atesty), ale ich eksploatacja nie wiąże się z częstymi naprawami, wymaganymi procesami odgrzybiania itp.

3.Szeroki wybór modeli – producenci plastikowych palet oferują palety o różnych:

– rozmiarach (o wymiarach euro palety i innych),
– konstrukcjach (na stopach, na płozach, pełne, ażurowe),
– nośności (nie wszystkie palety nadają się do dużych obciążeń),
– kolorach (biały, niebieski, szary, ceglasty).

Palety cena

Producenci plastikowych palet oferują różne ceny. Są one wyższe niż palet drewnianych, w porównaniu z paletami drewnianymi używanymi, które można nabyć w skupach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wagi palet i przeliczyć koszty eksploatacji. Ceny palet plastikowych zależą od tego, czy są to palety uniwersalnego zastosowania, specjalnego np.higieniczne czy eksportowe. Na koszt wytworzenia wpływ ma rodzaj konstrukcji, dodatkowych elementów, rozmiary. Przy zakupie większej ilości palet wielu producentów oferuje rabat.

Palety plastikowe całkowicie nie wyparły palet drewnianych i na to się nie zanosi. Ale ich rola i znaczenie ciągle rośnie, o ich zaletach przekonuje się coraz więcej branż.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here