alergolog Warszawa

Latem jadamy przede wszystkim owoce sezonowe, ale jesień i zima to czas, kiedy w naszym klimacie takowych brakuje. To właśnie wtedy sięgamy po cytrusy. Pyszny smak, orzeźwienie i ogrom witamin, tak nam się przynajmniej wydaje. Eksperci do spraw żywienia przestrzegają jednak, że nie zawsze cytrusy wykazują korzystne działanie dla naszego organizmu.

Wśród największych alergenów wyróżniają się mandarynki i pomarańcze, później banany. To jednocześnie owoce, które jadamy najchętniej ze względu na ich słodki smak. Co więcej, bardzo często serwujemy je również dzieciom. Uznajemy, że to właśnie w tych owocach jest najwięcej witamin, przede wszystkim witaminy C. Uczulać może również cytryna, pomelo, grejpfruty czy winogrona. Warto obserwować reakcje organizmu po ich spożyciu i wykluczyć z jadłospisu, jeśli zauważymy niepokojące objawy.

Objawy alergii na cytrusy

Brak tolerancji na cytrusy objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi. Może pojawić się wysypka, swędzenie, zaczerwienienie skóry, na języku mogą występować bolące krostki. Pamiętajmy jednak, że objawy uczulenia mogą wcale nie dotyczyć wpływu wartości, jakie dany owoc wykazuje, biorąc pod uwagę ludzki organizm. Ogromna liczba cytrusów zawiera także toksyny i związki chemiczne, które są wtłaczane już na etapie ich uprawy czy konieczności długiego transportu oraz magazynowania.

Co robić w przypadku alergii?

Przede wszystkim przyda się dobry alergolog. Warszawa na szczęście może pochwalić się wystarczającą liczbą placówek medycznych, w których tacy specjaliści przyjmują swoich pacjentów. Konieczne staje się wykonanie testów alergicznych.

Jeśli te będą pozytywne, jedyną skuteczną kurację leczniczą, pozostaje po prostu wykluczenie cytrusów z jadłospisu. W przypadku dzieci można zachować dłuższą przerwę, by potem znowu próbować włączać do codziennej diety poszczególne owoce. Weźmy jednak pod uwagę, że cytrusy spokojnie możemy zastąpić w pełni zdrowymi zamiennikami. Nie tylko te owoce posiadają duże pokłady witamin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here