Filtry do okapu kuchennego: rodzaje i zastosowanie

Okap to bardzo przydatne urządzenie w kuchni, którego funkcją jest odprowadzanie par powstających w trakcie gotowania. Aby działał niezawodnie, musi być wyposażony w odpowiednie filtry. Jakie rodzaje filtrów stosowane są w okapach kuchennych?

Jak działa okap kuchenny?

Dostępne obecnie w sprzedaży okapy kuchenne to dwa różne rodzaje konstrukcji – wyciągi i pochłaniacze. W przypadku wyciągu powietrze jest wyciągane na zewnątrz przez instalację wentylacyjną, natomiast w drugim okap działa w obiegu zamkniętym – powietrze oczyszczane jest przez filtry pochłaniacza i wprowadzane z powrotem do pomieszczenia.

Każdy z tych okapów wymaga stosowania odpowiednich filtrów. Czym dokładnie różnią się one między sobą? Jak należy o nie dbać? Kiedy trzeba je wymieniać?

Rodzaje filtrów do okapów

Filtry w okapach można podzielić na filtry przeciwtłuszczowe oraz na filtry węglowe. Każdy z nich ma nieco inną konstrukcję i funkcję.

Przeciwtłuszczowy filtr w okapie ma na celu wyłapywanie drobnych cząsteczek tłuszczu, które tworzą się w trakcie przygotowywania posiłków. Takie filtry dzieli się na dwie kategorie:

  • Filtry jednorazowe – wykonane z włókniny, na przykład flizeliny, które wymagają systematycznej wymiany na nowe, ponieważ nie nadają się do czyszczenia. Takie filtry mogą służyć zazwyczaj około 2-3 miesięcy.
  • Filtry wielorazowe – do ich wykonania stosowana jest gęsto tkana siatka metalowa, na przykład aluminiowa. Filtry tego typu nadają się do systematycznego czyszczenia ręcznego lub w zmywarce. Najlepiej myć je co około 3-6 miesięcy lub w zależności od stopnia zabrudzenia.

Drugi typ filtrów stosowanych w okapach kuchennych to filtry węglowe. Tego typu filtry najczęściej używane są tylko w okapach działających jako pochłaniacze, których zadaniem jest praca w obiegu zamkniętym. Filtry węglowe wyposażone są w specjalny materiał z węglem aktywnym, który wykazuje bardzo skuteczne działanie w wyłapywaniu zapachów, na przykład tych powstałych podczas gotowania.

Filtry węglowe nie są przeznaczone do mycia, dlatego należy je wymieniać. Najczęściej zachowują one swoje właściwości do koło 6 miesięcy, dlatego po tym czasie konieczne jest zakupienie nowego filtra i jego montaż.

Jak zamontować filtr w okapie?

Gdy filtr w okapie przestaje spełniać swoją funkcję, czyli jest mocno zabrudzony lub po prostu nie zapewnia już optymalnej efektywności pracy, konieczne jest wymienienie go na nowy lub wyczyszczenie.

Wymiana filtra w okapie nie jest skomplikowaną procedurą i można bez problemu przeprowadzić ją samodzielnie, dlatego nie trzeba wzywać fachowca.

Najczęściej filtry montowane są z użyciem odpowiednich zaczepów. Wystarczy nacisnąć na sprężynujący przycisk, aby wysunąć filtr. Można następnie wymienić go na nowy lub wyczyścić. Podczas ponownego montażu należy zwrócić uwagę, aby filtr był równo osadzony w okapie, ponieważ tylko wtedy może on zapewnić optymalną efektywność pracy.

Gdzie kupić zamienne filtry do okapu kuchennego?

Sprzedaż filtrów zamiennych do okapów kuchennych prowadzona jest obecnie przez wiele sklepów. Można zakupić je między innymi w sklepach prowadzonych przez producentów okapów, w sklepach z AGD, a także w sklepach oferujących części zamienne do sprzętów domowych.

Zamówienia na filtry do okapów można składać również w internecie – to wygodny sposób, aby zakupić potrzebne wyposażenie, które zostanie wtedy doręczone wprost pod wskazany adres albo do paczkomatu.

Ceny filtrów wynoszą najczęściej od około 20 do 100 złotych w zależności od ich rodzaju, wielkości i producenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here