Jak dbać o swoje włosy jesienią i zimą

Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że na stan włosów ma wpływ wiele czynników, począwszy od codziennej stylizacji, poprzez dietę, na aktywności fizycznej kończąc. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na kondycji pukli odbija się również pora roku. Znaczna część posiadaczy długich pasm największe osłabienie pukli zauważa w chłodnych miesiącach. Jak radzić sobie z wypadaniem włosów jesienią? Z czego wynikają problemy z włosami?

Wpływ pogody na włosy

Spadek formy pukli w okresie jesienno-zimowym jest normalnym stanem fizjologicznym, który nie powinien wywoływać niepokoju. Większa łamliwość, wzmożone wypadanie, zmatowienie i kłopoty z ułożeniem fryzury są skutkiem nałożenia się na siebie wielu czynników. Przede wszystkim, po gorącym i suchym lecie nasza skóra, również ta na głowie, potrzebuje bardziej intensywnego nawilżenia. Na poziom nawodnienia dodatkowo źle wpływa okres grzewczy. Suche, ciepłe powietrze jest czynnikiem drażniącym dla włosów, skóry i paznokci.

Zmniejszenie dostępu do naturalnych promieni słonecznych ma wpływ na gospodarkę hormonalną. Jesienią i zimą zmniejsza się produkcja żeńskich hormonów płciowych odpowiedzialnych między innymi za stan włosów, a zwiększa się wydzielanie testosteronu, który wydłuża fazę telogenową (spoczynkową) włosa. W efekcie rosnące na głowie włosy przechodzą w stan spoczynku, a w ich miejscu nie pojawiają się nowe. Ponadto, kiedy temperatura na zewnątrz spada, wyjmujemy z szafy ciepłe szaliki i czapki. Tkaniny z syntetycznymi włóknami sprawiają, że włosy się elektryzują, a ujarzmienie ich okazuje się karkołomnym zadaniem. Z drugiej jednak strony czapka jest niezbędnym elementem ochronnym dla pasm, gdyż mróz wpływa na nie destrukcyjnie.

Jesienno-zimowy program naprawczy

Aby zredukować wypadanie i łamliwość włosów w czasie chłodnych miesięcy, warto odżywić je od środka. Powinieneś wzbogacić codzienne menu o produkty zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe, cynk oraz witaminy. Ogranicz do minimum używanie suszarki, prostownicy oraz lokówki. Po każdym myciu nawilżaj włosy odżywką, a raz na kilka dni – intensywnie regenerującą maską. Nie zapominaj o peelingach głowy, a czapkę i szalik ze sztucznego materiału wymień na dodatki z naturalnej bawełny lub wełny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here