Podpisy elektroniczne w urzędach

W czasach ogólnej dostępności do medium, jakim jest internet, coraz więcej ludzi korzysta z możliwości załatwienia spraw urzędowych za pomocą aplikacji i stron internetowych. Ministerstwo cyfryzacji uruchomiło platformę, na której istnieje możliwość złożenia wniosków. W szczególności młodzi ludzie korzystający na co dzień z internetu, w celu zaoszczędzenia czasu, korzystają z tych udogodnień. Starsze społeczeństwo nie jest do tego nastawione pozytywnie. Jednak od kilku lat ta tendencja się zmienia.

Internet daje takie możliwości, że możemy złożyć wnioski w urzędzie miasta czy w urzędzie skarbowym nie wychodząc z naszego domu. Wystarczy jedynie komputer czy telefon podłączony do internetu. Należy też posiadać konto bankowe. W banku możemy założyć tak zwany profil zaufany, dzięki czemu będziemy mogli składać wnioski do urzędów państwowych. Po założeniu profilu zaufanego i zarejestrowaniu na platformie możemy złożyć wniosek.

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny sprawi, że wszystkie dokumenty nabierają mocy prawnej. Wszystkie działania, jakie podejmiemy, będą równoważne z tym, jakbyśmy składali podpis fizycznie na papierowych dokumentach. Podpisy elektroniczne sprawiają, że na odległość możemy złożyć dyspozycję wyrobienia dowodu osobistego, czy założymy działalność gospodarczą. Inaczej podpis cyfrowy, to podpis kwalifikowany. Dzięki korzystaniu z platformy możemy, uniknąć kolejek w urzędach przez to zaoszczędzimy nas czas. Nie musimy mieć też kontaktu z innymi osobami, przez co unikniemy potencjalnej choroby.

Obecnie składanie wniosków przez internet jest bardzo wygodnym sposobem do załatwienia spraw urzędowych. Dzięki podpisowi elektronicznemu, uda nam się złożyć wiele dokumentów w urzędach państwowych. Bez wstawania z własnego fotela. Wystarczy odrobinę chęci oraz urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Taki sposób ma coraz więcej zwolenników i z czasem powinno to rozwiązanie być coraz bardziej udoskonalane. Każdy człowiek powinien chociaż raz spróbować i wyrobić sobie opinię na temat takiej formy kontaktu z urzędami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here