jak długo gotować szparagi

Każdy z nas nie lubi tracić czasu. Nauczeni jesteśmy, że wszystko mamy na już. I nic dziwnego. Świat i czas pędzą, jak szaleni, a my nawet czasem nie zauważamy, jak z wiosny zrobiła się jesień i odwrotnie. Oszczędność czasu liczy się także naszej kuchni. Za wszelką cenę chcemy jeść szybko i tanio, ale przy tym nie mamy zamiaru jeść byle czego, naszpikowanego chemią i konserwantami. Wybierając składniki na szybki obiad, kierujemy się dostępnością poszczególnych składników, łatwością przygotowania dania i jego ceną.

Kiedy nie mamy pomysłu na obiad i nie chce nam się za długo przebywać w kuchni, możemy sięgnąć po szparagi. To warzywo świetnie komponuje się z makaronem, ryżem czy łososiem. Szparagi możemy zjeść także na śniadanie, podając je razem z jajkami po benedyktyńsku i chrupiącymi grzankami. Brzmi świetnie, prawda? Ale jak długo gotować szparagi? Czy zajmuje to dużo czasu? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Jak się okazuje, przygotowanie szparagów wymaga zastosowania kilku bardzo łatwych sztuczek, a długość gotowania zależy od tego, jaki gatunek szparagów wybraliśmy na nasz obiad. Otóż to, jak długo gotować szparagi, zależy właśnie od tego, jakimi szparagami dysponujemy. W tym miejscu, zanim przejdziemy do tematu gotowania szparagów, warto wspomnieć o zaletach szparagów.

Szparagi zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu i wspomagają kobiety karmiące piersią. Ponadto są bardzo niskokaloryczne – 100 g zawiera tylko 18 kalorii. Szparagi są także pełne witaminy C i E, beta – karotenu, kwasu foliowego, wapnia, błonnika, fosforu i potasu.

Wyjaśnijmy zatem, jak długo gotować szparagi. Tak, jak wspominaliśmy, wszystko zależy od gatunku szparagów. Zielone szparagi gotuje się przez około 8 minut, natomiast białe szparagi gotuje się trochę dłużej, bo 10 – 15 minut. Pamiętajmy, że białe szparagi gotują się dłużej z uwagi na ich włóknistość. Zatem zanim weźmiemy się do gotowania białych szparagów, powinniśmy je obrać. Zanim obierzemy białe szparagi, musimy je dokładnie umyć.

Pamiętajmy, by zostawić główki szparagów – te części są najsmaczniejsze. Do obierania szparagów używamy nożyka lub obieraczki do warzyw. Pamiętajmy o odcięciu końcówek! Zarówno przy białych, jak i zielonych szparagach końcówki lubią być zdrewniałe. Im starsze szparagi, tym większą część końcówek trzeba obciąć. Natomiast jeśli chodzi o zielone szparagi – nie trzeba ich obierać. Wystarczy tylko odciąć twarde końcówki.

szparagi

Wyjaśniliśmy już jak długo gotować szparagi

Teraz przejdźmy do wyjaśnienia, w czym szparagi ugotować. Do ugotowania szparagów będziemy potrzebowali wysokiego i wąskiego garnka, który pomieści szparagi. Oczywiście szparagi możemy pokroić w mniejsze cząstki i nie będzie nam do tego potrzebny wysoki garnek. Jednakże my rekomendujemy gotowanie ich w całości, po odkrojeniu oczywiście niepotrzebnych części naszych warzyw. Obecnie na rynku możemy spotkać również specjalne naczynia do gotowania szparagów.

Takie garnki mają idealną, dostosowaną do kształtu szparagów formę, a także sitko ułatwiające wyciągnięcie naszych szparagów z wody. Pamiętajmy, że niezależnie od tego ile czasu mamy gotować szparagi, umieszczamy je podczas gotowania w pozycji pionowej, a ich główki powinny znajdować się powyżej linii wody. W ten sposób będą miękły najszybciej, na skutek pary unoszącej się z gotującej wody. Aby nasze szparagi były cały czas w pozycji pionowej, można je wcześniej związać nitką.

Pamiętajmy również, że niezależnie od udzielonej od nas odpowiedzi na pytanie „jak długo gotować szparagi”, korelującej z rodzajem szparagów (białe lub zielone) woda musi być posolona. Jeśli chcemy, możemy do niej również dodać odrobinę cukru i mleka – podkręci to ich smak.

danie ze szparagami

Szparagi powinniśmy gotować na średnim ogniu, a nasz garnek powinien być przykryty. Podczas gotowania powinniśmy sprawdzać nasze warzywa, dlatego że szparagi łatwo jest przegotować. Szparagi sprawdzamy, nakłuwając je widelcem. Powinny nie być zbyt miękkie. Po ugotowaniu szparagi powinny mieć intensywny kolor, być jędrne i chrupiące, a nie rozgotowane.

Podsumowując, to jak długo gotować szparagi, zależy od tego, jaki rodzaj szparagów wybraliśmy do naszego dania. Białe szparagi gotują się odrobinę dłużej i wymagają przed gotowaniem, obrania ich i odcięcia zdrewniałych końcówek. Natomiast zielone szparagi – gotują się krócej i nie trzeba ich obierać. Wystarczy odciąć twarde końcówki. Szparagi należy gotować najlepiej w pozycji pionowej w lekko osolonej wodzie, na średnim ogniu i pod przykryciem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here