Guma do żucia dla wielu osób jest nieodłącznym elementem dnia. Pozwala szybko odświeżyć oddech, w sytuacjach kryzysowych, na przykład na biwaku, zastąpi tymczasowo pastę do zębów, pozwala się czymś zająć podczas wyjątkowo nudnej podróży czy po prostu zaspokaja apetyt na odrobinę słodkości. Niestety, guma do życia ma jedną zdecydowaną wadę – przyklejona przypadkiem do naszego ubrania czy włosów, nie daje się usunąć łatwo, doprowadzając nas do frustracji i niekiedy drastycznych posunięć, jak chociażby do ścięcia włosów czy wyrzucenia ubrania.
Na szczęście, o ile usunięcie gumy z włosów jest niełatwe, tak na pozbycie się jej z ubrań istnieje wiele domowych sposobów. Jak usunąć gumę do żucia z ubrania, gdy przypadkiem się do niej przykleimy? Oto kilka skutecznych, sprawdzonych sposobów na to, jak się jej pozbyć, nie uszkadzając ubrania.
Przeciwnikiem gumy do życia jest niska temperatura
Nasze ubranie należy włożyć do zamrażalnika i odczekać trzy, cztery godziny, aż guma skruszeje. Wówczas należy zdrapać ją z materiału tępym nożem. Nie powinno się używać ostrych narzędzi, gdyż one mógłby uszkodzić ubranie, w szczególności jeśli jest ono wykonane z delikatnej tkaniny. Następnie ubranie można uprać w temperaturze najwyższej z możliwych, zgodnie z zaleceniami producenta na metce.
Jeśli po tej operacji pozostanie plama w miejscu, w którym znajdowała się guma do życia, należy to miejsce potrzeć namoczoną w odplamiaczu szmatką i ponownie wyprać. Jeśli posiadamy kostki lodu, możemy użyć alternatywnej metody: połóżmy ubranie na twardym podłożu, umieśćmy na nim dwadzieścia kostek lodu i dociśnijmy czymś mocnym. Po piętnastu minutach guma powinna dać się oderwać.
Również wysoka temperatura pomoże nam uporać się z dokuczliwą gumą do życia. W gotującej się wodzie należy zanurzyć ubranie i odczekać kilka minut, aż guma zacznie odchodzić od materiału. Jej resztek należy się pozbyć za pomocą tępego narzędzia. Jeśli nasze ubranie jest delikatne, a producent pozwala jedynie na pranie w niskich temperaturach, nie używajmy tego sposobu, gdyż możemy nieodwracalnie uszkodzić ubranie. Bezpieczniej będzie wystawić ubranie z gumą na działanie pary wodnej z czajnika.
Gdy guma rozmięknie, będzie można oderwać ją od ubrania. Jeśli natomiast mamy w domu ocet, możemy podgrzać jedną trzecią szklanki octu. Może to być ocet spirytusowy lub biały winny. W ciepłym occie namoczmy szmatkę i odczekajmy minutę lub dwie. Poczekajmy, aż szmatka nieco ostygnie, by nie poparzyć rąk, a następnie potrzyjmy nią gumę do żucia w miejscu, w którym styka się z ubraniem.
Jeśli mamy w domu masło orzechowe, możemy skorzystać z amerykańskiego sposobu na uciążliwą gumę. Wysmarujmy dokładnie gumę masłem orzechowym ze wszystkich stron, zostawmy na minutę, uważając, by nie przekroczyć tego czasu. Guma powinna odejść od tkaniny z łatwością, a samo ubranie należy wyprać w pralce, używając odplamiacza. Pozostawienie masła na dłuższy czas może skutkować trwałym zaplamieniem ubrania, więc tę metodę należy stosować z zegarkiem w ręku.
Bardzo możliwe, że w domu posiadamy olej kokosowy. Do jego szerokiej gamy sposobów na wykorzystanie zarówno w kuchni, jak i podczas dbania o własne ciało, doliczyć możemy również zdolność do rozpuszczania gumy. W szczególności pomoże to ubraniom z syntetycznych materiałów. Ciepły, podgrzany przez kilka sekund w mikrofali olej (a dokładniej jedna łyżka stołowa) należy wlać do miseczki, w której następnie trzeba zanurzyć fragment ubrania z gumą. Po potarciu guma zacznie się rozpuszczać.
Mając pod ręką płyn do prania albo płyn do naczyń, możemy ubranie lekko zaprać, wetrzeć płyn, a później wysypać dwie łyżeczki soli bezpośrednio na gumę. Po kilku minutach pocierania ubranie należy wyprać. Po gumie nie powinien zostać ślad.
Jeśli naszym przyjacielem jest żelazko, wystarczy ono i kartka papieru. Papier należy położyć na gumę i docisnąć gorącym żelazkiem. Pod wpływem temperatury guma przyklei się do kartki i odejdzie od ubrania, nie wolno jednak stosować tego sposobu na jedwabiu czy satynie – te tkaniny mogą się łatwo zniszczyć.
Na rynku istnieją nawet specjalne preparaty przeznaczone do usuwania gum do życia z ubrania. Ich cena waha się od dwudziestu do trzydziestu złotych. Ich działanie polega na zamrożeniu gumy do minus czterdziestu stopni, a takiego środka można używać nie tylko do ubrań, ale również do usuwania gum z tapicerki samochodowej, chodnika, obić czy innych powierzchni. Nie pozostawia przy tym żadnych śladów i plam, więc jeśli guma do życia jest naszą zmorą na co dzień, warto rozważyć zakup.