Odzież ochronna a odzież robocza

Pojęcie odzieży ochronnej, a także odzieży roboczej nie jest żadnemu z nas obce. Okazuje się, że praktycznie każda branża musi wyposażyć w jeden z typów odzieży lub oba na raz swoich pracowników. Stąd też wziął się stereotyp, że odzież ochronna i robocza to jedno i to samo. Niestety, nawet zamienne używanie tych pojęć jest błędne. Przepisy BHP bowiem jasno określają różnice pomiędzy nimi. Co więc różni odzież roboczą od odzieży ochronnej?

Odzież robocza i jej wyznaczniki

Odzież robocza jak sama nazwa wskazuje jest odzieżą, która ma zastąpić ubranie pracownika i przeznaczona jest tylko i wyłącznie do wykonywania pracy przy której:

  • pracownik narażony jest na silne pobrudzenie się substancjami, które nie są szkodliwe dla zdrowia
  • pracownik narażony jest na kontakt z czynnikami, które powodują niszczenie odzieży
  • niezbędna jest czystość i sterylność powstałego produktu

Jak więc łatwo można się domyślić, w zależności od wykonywanej pracy, na odzież roboczą mogą składać się zarówno pojedyncze elementy garderoby jak np. rękawiczki, kask czy okulary ochronne, ale może być to także cały komplet ubrań. Najczęściej na odzież roboczą składają się: kombinezony, fartuchy, spodnie, bluzy, koszulki, koszule i kamizelki. Do tego typu odzieży zaliczymy również ubrania jednorazowe. Warto wspomnieć, że odzież robocza najczęściej określa także wykonywany zawód.

Charakterystyka odzieży ochronnej

Odzież ochronna według przepisów BHP jest jednym ze środków ochrony indywidualnej. Oznacza to, że służy ona do całkowitego zakrycia odzieży lub nawet ją zastępuje. Od odzieży roboczej odróżnia ją to, że nie tylko chroni pracownika przez zabrudzeniem, ale także przed istniejącym zagrożeniem życia i zdrowia podczas wykonywanej pracy. Do zagrożeń podczas pracy zalicza się głównie czynniki chemiczne, termiczne, biologiczne i atmosferyczne, a także różnego rodzaju zagrożenia mechaniczne. Konieczne jest by odzież ochronna posiadała odpowiednie certyfikaty, a także spełniała normy, które odpowiadają każdemu z grożeń. Wśród odzieży ochronnej możemy wyróżnić następujące rodzaje:

  • ostrzegawczą- wyposażoną w odblaski
  • chroniącą przed promieniowaniem elektromagnetycznym i jonizującym
  • przeznaczoną do stosowania przy zagrożeniu wybuchem
  • chroniącą przez substancjami chemicznymi
  • chroniącą przez substancjami biologicznymi
  • chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • chroniącą przed niskimi i wysokimi temperaturami
  • chroniącą przed prądem
  • chroniącą przed pyłami

Wszystkie powyższe rodzaje odzieży roboczej znajdziesz na stronie BHP Nawigator – sprawdź więcej.

Zwykle w zakładach pracy to pracodawca zobowiązuje się do dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego lub ochronnego, które spełniają określony wymagania w Polskich Normach. Oczywiście, pracownik nie ma obowiązku uiszczać za to odpłaty. W przypadku jeśli pracownicy mogą pracować na określonych stanowiskach we własnej odzieży, pracodawca musi wypłacić należny ekwiwalent, który równowarty jest cenie odzieży. Jeśli są to ubrania ochronne, nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu, gdyż pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w takową odzież.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here