Olejki eteryczne

Aromaterapia wykorzystuje moc naturalnych składników pozyskiwanych z roślin. Olejki eteryczne mają wszechstronne zastosowanie – to skuteczne środki na problemy skórne, bóle mięśniowe i stany napięcia nerwowego. Wiele z nich wspiera organizm w walce z infekcjami. Po które sięgnąć w razie przeziębienia?

Czym są olejki eteryczne i jak się je pozyskuje?

Naturalne olejki eteryczne stanowią zbiór lotnych związków chemicznych, skumulowanych w różnych częściach roślin (kwiatach, liściach, itd.). Wydobywa się je za pomocą hydrodestylacji lub destylacji z parą wodną. Wyjątek stanowią cytrusy, gdzie esencję otrzymuje się w wyniku wyciskania.

W przeciwieństwie do olejków stosowanych w przemyśle chemicznym, w produkcji certyfikowanych olejków eterycznych nie stosuje się rozpuszczalników. To ogromna przewaga wyciągów pozyskiwanych drogą naturalną – w odpowiednim rozcieńczeniu są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Olejki na przeziębienie – które będą najlepsze?

Aromaterapia jest powszechnie wykorzystywana w celu leczenia chorób górnego układu oddechowego. Rozgrzewające kąpiele i inhalacje z dodatkiem olejków są nie tylko skuteczne, ale i przyjemne. Sztyfty, maści i tabletki z miętą czy eukaliptusem to znane remedia na katar, kaszel i bóle głowy.

Chcąc przezwyciężyć przeziębienie, warto zastosować następujące olejki eteryczne:

  • olejek sosnowy – działa wykrztuśnie, oczyszcza nos i odblokowuje zatok. Doskonały do nawilżaczy powietrza, odświeża je, wypełniając pomieszczenie przyjemną wonią;
  • olejek eukaliptusowy – właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne zawdzięcza takim składnikom, jak eukaliptol, alfa-pinen, limonen, globulol  kamfen i cyneol. Co ciekawe, można go przyjmować nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie – jednak wyłącznie po rozcieńczeniu i konsultacji z lekarzem;
  • olejek tymiankowy – wzmaga usuwanie toksyn i pobudza krążenie krwi. Dzięki zawartości fenoli i terpenów zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. Warto używać go do płukania jamy ustnej i gardła lub klasycznej parówki. Niewskazany dla kobiet w ciąży;
  • olejek lawendowy – wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, a udrażniając nos, ułatwia oddychanie;
  • olejek z drzewa herbacianego – intensywnie zwalcza bakterie i grzyby. To efekt aktywności dwóch substancji: cyneolu i 4-terpineolu. Inhalacje i kąpiele z dodatkiem tego olejku to skuteczna broń przeciwko grypie, anginie i przeziębieniu.

Olejki eteryczne można z powodzeniem łączyć. Inhalacja będzie skuteczniejsza, jeżeli olejek eukaliptusowy zostanie zmieszany z wyciągami z lawendy, mięty i drzewa sosnowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here