wielozadaniowość

Wielozadaniowość może wydawać się być idealnym sposobem na wykonanie wielu czynności jednocześnie. Z badań wynika jednak, że nasz mózg nie radzi sobie dobrze z wieloma zadaniami, jak może nam się wydawać. W rzeczywistości niektórzy badacze sugerują, że wielozadaniowość zmniejsza naszą produktywność nawet o 40%. Złudne myślenie o wykonywaniu kilku czynności naraz nie pomaga nam więc pracy czy codziennym życiu. 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/wielozadaniowosc-zabojca-produktywnosci/ 

Czym dokładnie jest wielozadaniowość? 

Wielozadaniowość jest cechą systemu operacyjnego, która umożliwia równoczesne wykonywanie więcej niż jednej czynności. To również przełączania się z jednego zadania na drugie. Taki proces w znacznym stopniu utrudnia wyciszenie elementów rozpraszających oraz może powodować blokady psychiczne, które mogą spowalniać nasze działanie. Wielozadaniowość to też wykonywanie wielu zadań w krótkim odstępie czasu. Nie dość, że robimy kilka rzeczy jednocześnie, to jeszcze chcemy zrobić je w jak najszybszym czasie. 

Czy wielozadaniowość zwiększa naszą produktywność? 

Wielu osobom wydaje się, że wielozadaniowość oszczędza czas. Niestety w rzeczywistości nie wygląda tak kolorowo. Mózg nie potrafi skutecznie skoncentrować się na więcej, niż jednym zadaniu naraz. Dzielimy wówczas swoją uwagę między różne zadania, a nie w cudowny sposób stwarzamy więcej mocy intelektualnej na poradzenie sobie z dodatkową pracą. Mózg potrzebuje czasu, żeby oswoić się z zadaniem za każdym razem kiedy przełącza się z jednego zadania na drugi. Taki proces niesie ze sobą koszty w efekcie których wydłuża się czas wykonywania podjętych zadań. 

Kiedy staramy się robić kilka rzeczy jednocześnie jesteśmy w stanie popełnić większą ilość błędów. Dzieje się tak, ponieważ mamy tylko określony zakres uwagi, którą potrzebujemy dzielić między różne zadania. Nie skupiamy się w pełni na wykonywanym zadaniu. Mniej skupienia Wkładamy w wykonanie danego zadania, tym istnieje większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu. 

Jak jeszcze wielozadaniowość wpływa na nasz mózg? 

Wielozadaniowość zwiększa poziom stresu. Kiedy staramy się wykonać więcej czynności naraz, W tym silniejszy stres odczuwamy. Kiedy dodamy do tego jeszcze inne czynniki stresu takie jak napięte terminy, problemy osobiste czy zawodowe, a także konflikty z innymi ludźmi, to poziom stresu i jest jeszcze bardziej odczuwalny. 

Wykonując wiele zadań na raz spada nasza kreatywność i pamięć robocza. Wszystko to wynika z braku skupienia. Wielozadaniowość zaburza również funkcje poznawcze. Badania pokazują, że osoby w każdym wieku uzyskują gorsze wyniki w testach na umiejętności poznawcze, kiedy próbują robić kilka rzeczy jednocześnie. Naukowcy doszli do wniosku, że u większości ludzi mózgi funkcjonują o wiele mniej wydatnie, kiedy starają się skupić na kilku zadaniach, niż wtedy gdy skupiają się tylko na jednej czynności. 

Zobacz też: http://www.ohho.pl/jak-wzmocnic-umiejetnosci-komunikacji/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here