Nadwaga u psa

Nadwaga to częsta dolegliwość u psów. Nierzadko wynika z błędów w karmieniu oraz nadmiaru pokarmu, dawkowanego przez właściciela. Psy ze względu na swoją naturę mają też tendencję do przejadania się i gromadzenia zapasów tłuszczu. Dlatego ich waga powinna zawsze być poddawana kontroli, na przykład podczas okresowych wizyt u weterynarza. Jeśli jednak dojdzie już do nadwagi, należy ją czym prędzej zredukować.

Dlaczego nadwaga jest niezdrowa?

Z nadwagą u wszystkich jest tak samo – jest niezdrowa. Wpływa niekorzystnie na wszystkie układy, ponieważ znacząco je obciąża. Pies, który przytył zanadto, będzie ociężały i niechętny do spacerów, a jego stawy będą narażone na zbyt duże obciążenie, co może doprowadzić do ich chorób. Z pewnością osoby, które mieszkają na piętrze, a nie posiadają windy w domu, zaobserwują, że trudniej mu wchodzić po schodach, co jeszcze bardziej narazi go na urazy układu kostno-stawowego.

Jednak nie tylko takie dolegliwości mogą czekać naszego pupila. Jest również ogromna niebezpieczeństwo, że zacznie on chorować na cukrzycę, a nadmierne obciążenie jego serca dużą masą może doprowadzić do jego uszkodzenia i chorób.

Nadwaga przyczynia się także do obniżenia jakości życia. Pies bardziej cierpi z powodu gorąca, czy to latem podczas upałów, czy też zimą, kiedy włączamy kaloryfer. Niemniej kłopotliwe będzie dla niego wychodzenie na dłuższy spacer albo zabawa na świeżym powietrzu. Jak zatem zredukować wagę?

Na początek karma

Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to odpowiednie odżywianie psa. Należy bezwzględnie zrezygnować z jedzenia domowego, jeśli wcześniej pupil je dostawał. Nie powinno ono bowiem nigdy stanowić jego głównego pokarmu, ani też być dodatkiem do gotowych karm.

Najlepszym wyborem dla czworonoga będzie w tej sytuacji specjalistyczna karma dla psów z nadwagą. Została przygotowana przez profesjonalnych dietetyków, zajmujących się zdrowiem i żywieniem zwierząt. Jest tak opracowana, aby zapewniała psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie zapewniając poczucie sytości, ale mając mniejszą zawartość kalorii. Dzięki temu pies nie będzie czuł się głodny i nie będzie chciał podjadać rzeczy dla niego nieodpowiednich, a jednocześnie będzie się powoli odchudzał.

Ruch i zabawa

Kolejne, co możemy zrobić dla naszego pupila, to poświęcić mu więcej uwagi i czasu. Doskonałym pomysłem będzie zachęcenie go do ruchu i spacerów, a następnie do zabawy, co również pomoże mu zredukować nadwagę.

Na początek warto zacząć od stopniowego zwiększania długości spaceru, a w chłodniejszych porach, na przykład o poranku lub wieczorem dodać do tego elementy zabawy. Dzięki temu pies nie będzie dodatkowo obciążony przez wysoką temperaturę, co jest szczególnie ważne w porze letniej. Następnie, gdy waga będzie już zbliżała się do normy, można jeszcze bardziej zwiększyć jego aktywność, czy to samodzielnie wymyślając dla niego dłuższe zabawy, czy też zapisując się z nim na grupowe treningi np. agility.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania będzie zacieśnienie więzi pomiędzy właścicielem a psem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here