Lekarz współpracuje z pacjentem w trosce o jak najlepsze jego zdrowie, tak samo właściciel każdego zwierzęcia powinien współpracować z lekarzem weterynarii, aby jak najlepiej zająć się swoim psem, kotem czy innym zwierzęciem. Psy mają takie same problemy zdrowotne jak ludzie. Mają rozmaite problemy ze swoim zdrowiem. Psów nie omijają problemy związane z niewłaściwym odżywianiem się i konsekwencjami takich a nie innych wyborów dietetycznych. Oczywiście w przypadku zwierząt to nie oni sami decydują o tym co jedzą, ale ich właściciele.
Jeżeli pies jest pod opieką swojego pana to pies nie ma praktycznie żadnych możliwości wyboru swojego pożywienia. Dobrze, aby każdy właściciel zwierzęcia wykazał się odpowiedzialnością i przed przygarnięciem psa i wzięciem pod swoją opiekę, zgłębił zasady takiej opieki również pod kątem właściwego odżywiania się i troski o zdrowie. Troska o zdrowie psa obejmuje między innymi troskę o terminowe wykonywanie wszystkich jego szczepień. Dokładnie należy robić to we współpracy z lekarzem weterynarii.
Tylko terminowo wykonane szczepienia, wykonane przez prawdziwego fachowca w swojej dziedzinie, to znaczy lekarza weterynarii z odpowiednim doświadczeniem i odpowiednią wiedzą, są w stanie zapewnić, że pies w dobrym zdrowiu dożyje późnej starości. W naszym kraju, tak samo jak w wielu innych krajach, niestety, wiele psów jest odżywianych nieodpowiednio, przez co mają one problemy z otyłością. Wiele psów po prostu waży za dużo.
Bardzo często kluczem do sukcesu czyli do osiągnięcia odpowiedniej wagi u psa jest właściwe odżywianie zwierzęcia a także troska o odpowiednią ilość ruchu. Tak samo jak u człowieka.
Jak odchudzić psa?
Podawanie psu resztek z obiadu na pewno nie jest właściwym wyborem dla właściwego żywienia psa. Pies powinien dostawać dobrze zbilansowaną, dobrej jakości karmę dla psa. Możemy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii czy dobrze odżywiamy swojego psa.
Jeżeli mamy wątpliwości co do tego czy nasz pies waży zbyt mało czy za dużo czy też jego waga jest właściwa również możemy zapytać o to lekarza weterynarii na rutynowej wizycie na przykład przy okazji szczepień. Lekarz weterynarii ma odpowiednią wiedzę, którą zdobył podczas długoletnich studiów. Sama wiedza to jednak nie wszystko – lekarz weterynarii posiada również praktykę zawodową, w czasie której widział już wiele zwierząt.
Odchudzanie psa tak samo jak odchudzanie dziecka czy każdej osoby bliskiej, którą kochamy, na pewno nie jest zadaniem prostym, ponieważ tak samo jak dziecko próbuje ze wszystkich sił przekonać nas, że chce zjeść kolejną czekoladkę, tak samo pies wpatruje się w nas swoimi pięknymi, czarującymi oczami i prosi nas o jeszcze jeden przysmak. Tymczasem my w trosce o zdrowie zwierzęcia musimy mu niestety odmówić, taka postawa to odpowiedzialna postawa i nie ma tutaj pola do dyskusji.
Jeżeli chcemy aby nasz pies był zdrowy i dożył późnej starości w zdrowiu i dobrym samopoczuciu, a także dobrej kondycji, musimy o niego dbać od młodości. Nie ma innej możliwości. Bardzo często właściciele wypełniają rozmaite błędy w odżywianiu swojego psa. Bardzo często pies dostaje rzeczy, których nie powinien dostawać do jedzenia, między innymi czekoladę albo słodkie ciastka. Tego typu zaniedbania na pewno będą miały swoje przykre konsekwencje dla zdrowia zwierzaka. Problem otyłości u psów tak samo jak u ludzi nie jest tylko i wyłącznie problemem estetycznym – jest to także realny problem zdrowotny.
Otyły pies tak samo jak otyły człowiek będzie miał wkrótce albo już ma problemy z wieloma układami organizmu – między innymi z układem krążenia, a także z układem ruchu, prędzej czy później będzie miał problemy z poruszaniem się. Najlepiej zapobiegać a nie później leczyć, ale jeżeli pies już jest otyły, również nie wolno patrzeć na to z założonymi rękami tylko trzeba zacząć działać.
Każdy pies ma prawo do właściwego odżywiania i do odpowiedniej porcji ruchu. Oczywiście są takie psy, które genetycznie mają większe skłonności do otyłości niż inne psy, jednak zawsze rolą właściciela jest ograniczyć rolę czynników genetycznych, a zwiększyć rolę czynników środowiskowych w trosce o zdrowie zwierzęcia. Nie ma zgody na męczenie zwierząt. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka.