jak obliczyć procent danej liczby

Matematyka nazywana jest często „Królową nauk”. Stało się tak dlatego, ponieważ jest ona na tyle obszerną i stale się poszerzającą dziedziną, że wykorzystywana jest nawet w naukach humanistycznych. Ponadto otacza nas ona wszędzie dookoła każdego dnia. Matematyka dzieli się na wiele działów.

Są nimi: logika i podstawy, algebra, analiza, geometria, topologia, matematyka dyskretna, statystyka i rachunek prawdopodobieństwa, matematyka stosowana. Wszystkie te działy nawzajem się przenikają i są w pewnym stopniu od siebie zależne oraz tworzą swojego rodzaju symbiozę. Matematyka wciąż się rozwija i ulega różnym zmianom. Powstają nowe teorie, zaś stare często obumierają, a inne znów po latach są wprowadzane z powrotem.

Poszczególne działy matematyki

Na logikę i podstawy składają się: język matematyki, sposoby przeprowadzania dowodów matematycznych, metody budowania struktur i teorii oraz określenie podstawowych elementów tej dziedziny.
Algebra zaś to dział zajmujący się algebrami ogólnymi i relacjami.
Analiza matematyczna obejmuje równania różniczkowe, całki, miary, pochodne, sumy szeregów i wiele innych.

Geometria bada figury i zależności między nimi.
Topologia jest działem zajmującym się właściwościami przestrzeni, które nie ulegają zmianie przy przekształceniach.
Matematyka dyskretna składa się z działów, które badają struktury nieciągłe czyli zawierające zbiory dyskretne.

Statystyka na podstawie obserwacji próby statystycznej zajmuje się wnioskowaniem o całej populacji obiektów, które się od siebie różnią (na przykład ludzie).
Matematyka stosowana zaś to dział, który zajmuje się przede wszystkim zastosowaniem tej nauki w innych dziedzinach.

procent danej liczby

Światem żądzą liczby

„Królowa nauk” przydaje się w życiu codziennym w przypadku każdego człowieka. Liczby to najważniejszy trzon matematyki, a te otaczają nas absolutnie wszędzie. Wstajemy rano i zerkamy na zegarek. Idziemy do pracy i zarabiamy określone sumy. Jedziemy samochodem i liczymy kilometry.

Bez przynajmniej podstawowej wiedzy w zakresie matematyki nie jesteśmy w stanie funkcjonować prawidłowo w społeczeństwie. Nie znając liczb nie bylibyśmy w stanie powiedzieć, która jest godzina, ile mamy lat, nie dalibyśmy rady policzyć pieniędzy w związku z czym łatwo byłoby nas oszukać. Liczby to zaciągane kredyty, płacone rachunki, wiek, odległość, wysokość, waga i mnóstwo innych spotykających nas codziennie wielkości i pomiarów.

Procenty są kolejnym zagadnieniem, które często towarzyszy nam w życiu na co dzień, a z którym niestety sporo ludzi miewa problemy. Niektórzy nie wiedzą jak obliczyć procent danej liczby, co jest przekazywane nam już w szkole podstawowej. Jest to działanie bardzo proste. Polega ono na pomnożeniu danej liczby przez procent. Oczywiście najprościej jest zrobić to na kalkulatorze, ale bardzo szybko można też dokonać tego obliczenia na zwykłej kartce papieru bądź w pamięci jeśli ktoś potrafi szybko i sprawnie liczyć.

Niestety nauka matematyki bardzo często lekceważona jest przez młodzież, w związku z czym mają oni w późniejszym dorosłym już życiu problemy z podstawowymi, wyżej wymienionymi zagadnieniami. Nauczyciele starają się jak najlepiej zadbać o to, by w przyszłości uczniowie posiadali zdolność rachunkową i umieli dobrze poruszać się wśród liczb. Matematyka jest przedmiotem ścisłym i wymaga od ucznia skupienia i większego bądź mniejszego wysiłku. Jednym przychodzi to zdecydowanie łatwiej, innym trudniej, lecz w każdym wypadku niezbędne jest logiczne myślenie.

laptop i kartka

Przyłożenie się do nauki matematyki oprócz odpowiedniego przystosowania do życia w społeczeństwie może skutkować rozwojem bardzo dobrej kariery zawodowej. Wysoka ocena na świadectwie dojrzałości otwiera ścieżkę do studiowania na kierunkach politechnicznych, po których uzyskuje się najbardziej pożądany tytuł inżyniera.

To z kolei wpływa na późniejszy etap czyli pracę w zawodzie. Młody, dobrze wykwalifikowany inżynier bez problemu znajdzie dobrze płatne zatrudnienie, które wraz z kolejnymi latami i szkoleniami będzie się odpowiednio zwiększać.

Czy zatem stwierdzenie, że matematyka jest „Królową nauk” jest przesadzone? Z całą pewnością nie. Bez niej nie da się się normalnie funkcjonować, gdyż wszędzie dookoła otaczają nas liczby i różnego rodzaju obliczenia. Jest to podstawowa wiedza, która przenika do wszystkich innych dziedzin nauki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here