jak sprawdzić karte graficzna

Karta graficzna jest bardzo ważny elementem każdego komputera. Wystarczy powiedzieć, że jest nazywana procesorem graficznym, a zatem jeśli nie mamy zbyt dobrej karty to można pomarzyć o super nowoczesnych grach. Im chcemy używać lepszych parametrów na grze tym lepsza karta graficzna musi być. Jeśli mamy starą kartę to często samo uruchomienie nowej gry będzie bardzo trudne.

O tym żeby ustawić średnie parametry gry możemy jedynie pomarzyć. Tak to właśnie wygląda, dlatego jeśli kupujemy czy to nowy czy używany komputer to bardzo ważne będzie to żeby sprawdzać jak wygląda sprawa z kartą graficzną. Tylko wtedy wiemy, że takie urządzenie spełni nasze oczekiwania czy nie. Jeśli nie to albo kupujemy od razu drugą kartę albo akceptujemy to, co jest, bo nam odpowiada. Nie każdy gra w gry, dlatego nie każdy też potrzebuje super wydajnej karty graficznej.

Rodzaj kart graficznych

Można znaleźć na rynku dwa rodzaje karty dedykowaną i zintegrowaną. Ta pierwsza karta jest o wiele lepsza, bo ma samodzielna pamięć i jest w stanie dać nam wiele radości z grania w gry. Taka karta, jeśli nam się znudzi to można będzie ją wymienić na nową. Karty graficzne te z wyższej półki są bardzo drogie, ale jeśli chcemy mieć super sprzęt to nie mamy innego wyjścia jak właśnie na takie wydatki sobie pozwolić. Drugi rodzaj, czyli karta zintegrowana to karta o słabszych parametrach.

Trzeba się liczyć z tym, że nie będzie dawała nam tyle radości z grania, ale na pewno do oglądania filmów będzie się nadawała. Jeśli mamy w komputerze kartę zintegrowaną i chcemy dostać dedykowaną to można będzie to zrobić. Pamiętajmy jednak o tym, że komputer w pierwszej kolejności będzie chciał korzystać z tej karty, którą ma zintegrowaną i trzeba będzie ją wyłączyć. Do tego jest BIOS, dlatego trzeba prze uruchomieniem komputera taką kartę wyłączyć, a na pewno wszystko będzie działać dokładnie tak jak trzeba. Taka karta jest o wiele tańsza, dlatego jeśli nie zależy nam na super, jakości to taka karta w stu procentach nam będzie odpowiadała.

nowa grafika

Sprawdzamy swoją kartę graficzną

Warto sprawdzać to, jaką mamy kartę, bo wtedy wiemy, na co możemy sobie pozwolić. Nie zawsze nazwa karty nam coś mówi, dlatego informacje o karcie można będzie zdobyć w Internecie. W ten sposób wiele osób sprawdza to, jaką ma kartę i to naprawdę działa. Jeśli będziemy chcieli dowiedzieć się wszystkiego o karcie jak i o jej parametrach to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie programów, które są darmowe i które naprawdę bardzo dobrze działają.

Mając taki program można testować kartę graficzną i wtedy będziemy wiedzieć czy nasza gra, która tak nam się podoba będzie mogła na tej karcie chodzić czy jednak trzeba będzie szukać sobie całkowicie innego sprzętu. Na pewno bez problemu w Internecie uda nam się znaleźć wiele takich programów, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak szybko zainstalować sobie coś takiego i sprawdzić, jaką mamy kartę. Takie informacje każdemu z nas się przydadzą.

Nie chodzi jedynie o osoby, które zajmują się graniem, ale o każdego z nas. Tym bardziej, że samo sprawdzenie karty graficznej zajmuje nam kilka minut. Kupując komputer można zamontować na nim taki program i wtedy będziemy wiedzieli, co to za karta i jakie daje nam możliwości. Im droższy mamy sprzęt tym lepsza będzie zamontowana w nim karta.

karta graficzna

Karta graficzna

Jeśli uszkodzi nam się karta graficzna to nie będzie nam się chciał komputer uruchomić albo będziemy mieć tylko czarny ekran. Jeśli mamy laptopa to często wymiana karty graficznej, która jest zintegrowana nie ma sensu. Dlaczego? Jeśli laptop ma już kilka lat to karta graficzna może być droższa od całego komputera, dlatego trzeba to dokładnie wszystko sprawdzić, a wtedy nie będziemy mieć wątpliwości, że coś nam się opłaca albo nie.

Bez karty graficznej nie da się przeglądać Internetu, a to czy kolory są naturalne zależne jest również od karty. Wystarczy zobaczyć na dwóch różnych komputerach, że kolory na poszczególnych stronach się różnią. Im gorsza jest karta graficzna tym ta różnica będzie większa. Tak naprawdę na nieco starsze i gorsze urządzenie szkoda będzie naszych oczu, dlatego zastanówmy się nad tym, kiedy wymienić kartę na nową.

Tym bardziej, że na rynku można będzie znaleźć wiele różnych kart graficznych, dlatego bez problemu dobierzemy sobie coś nowszego. Mamy i nowe karty i używane, dlatego trzeba to przejrzeć, a będziemy wiedzieć jak to wygląda. Można między czasie sobie modyfikować taki komputer i można wymienić kiepską kartę graficzną na nieco mocniejszy model.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here