jak wypelnic pit 36

Każdy obywatel w naszym kraju musi corocznie składać zeznania podatkowe. Jest to uregulowanie prawnie i niewywiązanie się z tego obowiązku grozi konsekwencjami ze strony urzędu skarbowego. PIT to coś co niejednemu spędza sen z powiek, kojarzy się raczej nieprzyjemnie, a każdy z nas powinien wiedzieć, jak wypełnić PIT 36. Nie jest to jednak takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

PIT 36 to zeznanie podatkowe który musi złożyć każdy kto pobiera opodatkowany dochód, zatem będzie to osoba pracująca w normalnym zakładzie, przyjmująca zlecenia, ale też emeryci i renciści. Taka deklaracja dotyczy opodatkowania w dwóch skalach procentowych – 18% i 32%. Ze składania deklaracji PIT są zwolnione osoby, których dochody nie są w żaden sposób obarczone podatkiem. Cała reszta musi wiedzieć, jak wypełnić PIT 36.

Deklaracje PIT 36 składa się zawsze za ubiegły rok do końca wyznaczonego terminu, dlatego zawsze w danym roku należy zainteresować się, jakie są ostateczne terminy składania deklaracji, aby uniknąć ewentualnych kłopotów.

Należy wiedzieć jak wypełnić PIT 36, jeżeli prowadzisz jakąś działalność rolną, gospodarczą, obarczoną odpowiednim podatkiem, jeżeli również jesteś np najemcą bądź dzierżawcą nieruchomości, od której posiadania musisz odprowadzać podatek.
Zatem jak widzisz, znajomość działania skarbówki i tego, jakie są rodzaje PIT, jak je rozliczać i jak wybierać deklaracje podatkowe jest bardzo ważna, bo oszczędzi ci nerwów i stresów, szczególnie kiedy prowadzisz własną działalność gospodarczą i zatrudniasz pracowników.

podatki

Obecnie jest wiele opcji pomagających w rozliczeniu PIT

Zakłady pracy z reguły same zajmują się sprawami podatków swoich pracowników i większością rzeczy nie musisz się przejmować, jednak w pewnych sytuacjach musisz wiedzieć, jak rozliczyć PIT 36. Jeżeli jednak jesteś sam właścicielem firmy, szczególnie małej, sprawa się nieco komplikuje. Musisz sam zadbać o to, aby wszystkie sprawy związane z podatkami i rozliczeniami z urzędem skarbowym zostały odpowiednio załatwione.

Warto wtedy zatrudnić osobę znającą się na księgowości, bądź zwrócić się do biura rachunkowego w celu uzyskania pomocy w załatwianiu spraw podatkowych za odpowiednią odpłatą. Biuro rachunkowe załatwi za ciebie wszystkie formalności i będziesz miał pewność, że wszystko jest zrobione jak trzeba, ponieważ zajmują się tym profesjonaliści i nie musisz martwić się tym, że popełnisz błąd. Jeśli jednak szkoda ci na to pieniędzy, możesz spróbować sam dowiedzieć się, jak rozliczyć PIT 36 i inne deklaracje podatkowe, które są ci potrzebne.

Obecnie można też znaleźć różne strony internetowe oraz aplikacje podpowiadające, jak poradzić sobie z zawiłościami PIT. Nie musisz obliczać już wszystkiego sam, wystarczy że wprowadzisz dane do aplikacji albo na stronę internetową, a policzą wszystko za ciebie. Jest to ogromne udogodnienie i ułatwienie – dzięki takim opcjom możesz rozliczyć się szybko, sprawnie i nie przejmować się, że gdzieś popełniłeś błąd, przez co narazisz się później na problemy.

obliczamy podatki

Warto pamiętać, że możesz rozliczać PIT 36 ze wspólnikiem, jeśli prowadzisz własną działalność, ale tylko w szczególnych sytuacjach – musisz dowiedzieć się, czy masz złożyć deklaracje PIT 36 czy może inną. Również możesz złożyć PIT 36 łącznie jeżeli pozostajesz w związku małżeńskim i możesz złożyć deklarację razem ze swoich współmałżonkiem.

Możesz rozliczać PIT 36 również wtedy, kiedy jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko z powodu różnych sytuacji życiowych. Możesz złożyć taką deklarację gdy dziecko jest niepełnoletnie, pobierasz na nie rentę bądź zasiłki pielęgnacyjne oraz jeśli do ukończenia 25 roku życia kontynuuje naukę.

Warto wiedzieć również, jak wypełnić PIT 36 jeżeli w ubiegłym roku masz jakieś straty ze źródła opodatkowanego, możesz na podstawie tej deklaracji liczyć na zwroty z podatku. Wypełniasz PIT 36 również wtedy, kiedy w ubiegłym roku zakończyłeś działalność gospodarczą.
Ta deklaracja podatkowa nie jest dla wszystkich, ale w tych wszystkich wyżej wymienionych sytuacjach warto wiedzieć, jak wypełnić PIT 36

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here