Kolor oczu to wypadkowa genów rodziców, dziadków i dalszych krewnych oraz dar natury, który jak dotąd nie podlega operacjom plastycznym. Pomimo rozwoju technologii, barwy tęczówki wciąż nie możemy zmienić na stałe. Co więc zrobić, jeśli własny kolor oczu nie odpowiada nam do końca? Jak zmienić kolor oczu? Odpowiadamy.
Jak zmienić kolor oczu – tricki optyczne
Kolor oczu można delikatnie zmienić, stosując pewne tricki optyczne. Wystarczy zadbać o odpowiedni rozkład barw w obrębie twarzy. Niektóre podkreślają bowiem te występujące naturalnie w tęczówce oka, a inne je neutralizują. Warto to wykorzystać.
Na początek włosy
Kolor włosów istotnie wpływa na prezentację barwy tęczówki, dlatego w wyniku jego zmiany można też optycznie zmienić kolor oczu. Włosy w odcieniu naturalnym przeważnie harmonizują z naturalnym kolorem oczu. Co jednak, jeśli takie połączenie wydaje się mdłe i nijakie?
W takim przypadku warto pomyśleć na przykład o dodaniu włosom refleksów w określonym odcieniu. Chłodny (np. stalowy) wydobędzie ciepłe struktury oka (np. rudości, żółcie, ciepłe brązy), a ciepły (np. miodowy), podkreśli chłodne włókna tęczówki (np. szarości i błękity). Refleksy w wybranym kolorze można uzyskać przy pomocy płukanki lub tonera.
Można też zdecydować się na dużą metamorfozę i całkowite przefarbowanie włosów. Każdy kolor, który będzie mocno kontrastował z tym występującym w tęczówce, wydobędzie jej naturalną urodę. W przypadku oczu ciemnych warto więc decydować się na odcienie jasne i na odwrót. Mówi się także, że:
– klasyczny, słomkowy blond wydobywa naturalny chłód i błękit oczu niebieskich;
– fiolet lub fioletowa czerń wspaniale podkreślają zieleń oczu zielonych lub szarych.
Makijaż oka
Jak zmienić kolor oczu nie ingerując w kolor włosów? Można to zrobić makijażem! Odpowiedni makijaż jest w stanie podkreślić lub zneutralizować niemalże każdy kolor – również taki, którego nie da się dosłownie ukryć.
Naturalną barwę tęczówki można wydobyć między innymi przy pomocy cienia czy kredki w kolorze brązowym, szarym czy różowym. Są to uniwersalne barwy, które pasują do każdego oka. Istnieją jednak takie kolory, które są dedykowane dla oczu o określonym kolorze.
Dla oczu zielonych: fioletowy, magenta (intensywny, ciemny róż), butelkowa zieleń
Dla oczu niebieskich: żółty, pomarańczowy, czerwony i wszystkie półtony tych barw
Dla oczu brązowych: intensywny niebieski, fioletowy i zielony
Kolorowe soczewki kontaktowe
Jak zmienić kolor oczu? Z pewnością można to też zrobić przy pomocy soczewek kontaktowych. Te zmieniające barwę tęczówki dostępne są zarówno dla osób z wadami wzroku, jak i tych, które nie mają żadnych problemów z widzeniem (tzw. zerówki). Wśród produktów tego typu prym wiodą soczewki jednodniowe i miesięczne. Kolorowe soczewki kontaktowe można nosić codziennie (jak okulary), choć najczęściej zakłada się je na specjalne okazje, takie jak np. imprezy czy festiwale.
Rynek soczewek zmieniających kolor oczu jest bardzo bogaty. Niektóre z nich wydobywają jedynie konkretne odcienie występujące w naturalnej strukturze tęczówki, inne całkowicie ją przykrywają, nadając oczom zupełnie nowego wyglądu. Wśród soczewek kryjących można znaleźć wiele zachwycających modeli. Firmy produkujące soczewki prześcigają się w ilości dostępnych kolorów i wzorów tęczówek. Nierzadko spotyka się też soczewki imitujące oczy zwierząt (np. jaszczurek) czy fantastycznych postaci. Jest w czym wybierać i czym się bawić.
Tatuaż?
Radykalny sposób na zmianę koloru oczu to wytatuowanie oka. Jest to metoda dość kontrowersyjna i bardzo inwazyjna – nieumiejętnie wykonany tatuaż może skutkować utratą wzorku. Raczej nie polecamy tej metody, gdyż wytatuowane oko wygląda bardzo nienaturalnie, a i jego uroda jest wątpliwa.
Podsumowując, kolor oczu można zmienić optycznie przy pomocy makijażu lub odpowiednio dobranego koloru włosów – niektóre barwy pięknie podkreślają pojedyncze włókna występujące w tęczówce. Można też kombinować z rozmaitymi dostępnymi na rynku kolorowymi soczewkami kontaktowymi. Lepiej jednak polubić własny, naturalny kolor oczu, a jego zmienianie potraktować jak sposób na dobrą zabawę.