W telewizji nie brakuje programów opowiadających o pracy detektywa. Serialowe postacie co rusz stykają się emocjonującymi zdarzeniami, często zagrażającymi ich zdrowi, a nawet i życiu. Zaprezentowana fabuła pokazuje nam, że praca detektywa to nie tylko zdobywanie dowodów na zdradę naszego współmałżonka, ale również skomplikowane intrygi, działania zorganizowanych grup przestępczych i jednostkowe sytuacje, których zaistnienie w życiu codziennym wydaje się niemożliwe lub niemalże niemożliwe.
Jeżeli sami jesteśmy osobami poszukującymi wrażań, emocji czy niepospolitych aktywności, to w naszych głowach może pojawiać się pytanie, jak zostać detektywem. Tego rodzaju rozmyślania, a nawet fantazjowanie o sobie jako o człowieku walczącym ze złem tego świata jest cechą nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. Być może jest to dobry sposób, aby potraktować to pytanie na poważnie i dowiedzieć się, realnie, jak zostać detektywem.
Formalne wymagania
Na początek przyjrzyjmy się jak zostać detektywem w praktyce, później sprawdzimy jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się detektyw. Aby poznać formalne wymagania musimy opuścić nasz świat wyobrażeń i sprawdzić, czy spełniamy określone kryteria. Wypełnienie ich jest niezbędne, aby móc otrzymać licencję detektywa. Tak, detektyw musi posiadać odpowiednią licencję. Choć może wydawać się to zaskakujące, to nie ma w tym żadnej kontrowersji.
Koniec końców kto z nas zdecydowałby się poświęcić swoje prywatne sprawy człowiekowi, co do którego nie mamy pewności czy rozwiąże naszą sprawę w sposób profesjonalny? Podsumujmy więc jakie formalne wymogi należy spełniać. Przede wszystkim nie możemy być zbyt młodzi. Aby zostać detektywem musisz mieć ukończone 21 lat. Należy też mieć obywatelstwo Unii Europejskiej (UE), które posiadają wszyscy obywatele państw członkowskich UE. Innymi słowy, każdy obywatel Polski jest obywatelem UE.
Jeżeli takiego nie posiadamy, to musimy mieć pozwolenie na pracę lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce. Taki wymóg dotyczy więc przykładowo obywateli Ukrainy. Równie ważne jest odpowiednie wykształcenie. Przynajmniej średnie. Detektyw nie może mieć kłopotów z prawem. Osoby skazane lub wobec których toczą się rozprawy dotyczące możliwości spowodowania umyślnego przestępstwa nie uzyskają licencji.
Ma to zabezpieczyć klientów, przed detektywami, którzy mogliby kierować się innymi wartościami niż prawda i sprawiedliwość. Przyszły detektyw, o ile miał możliwość pracy w organach administracji publicznej, jak Policja czy Straż graniczna nie mógł być z nich zwolniony w trybie dyscyplinarnym. Ponadto detektyw musi mieć zdolność do czynności prawnych oraz odpowiednie orzeczenie lekarskie. Gdy osoba spełni te wymagania, to może podjąć się kursu, który nauczy go jak zostać detektywem najwyżej klas.
Jakie cechy powinien mieć detektyw?
Wiemy już jak zostać detektywem od strony formalnoprawnej. Zastanówmy się teraz jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się dobry detektyw. Jesteśmy świadomi, że umiejętności twarde, jak praktyczna wiedza o zawodzie są niezbędne, ale te możemy nabyć poprzez regularną naukę oraz praktykę. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku cech charakteru. W końcu kto chciałby korzystać z usług przewodnika turystycznego, który jest arogancki? Lub kupować w sklepie, gdzie obsługa nie jest pomocna i unika kontaktu z klientem? Tak samo tyczy się to pracy detektywa.
Część osób sprawdzając jak zostać detektywem skupia się na tym, co zostało powiedziane w pierwszej części. Na wymogach formalnych. Równocześnie lekceważąc tak ważną rzecz, jaką jest nasz charakter. Jakie więc cechy powinien posiadać detektyw? Przede wszystkim powinien być dyskretny. Powierzamy mu nasze prywatne życie, nasze prywatne doświadczenia i przemyślenia. Detektyw, który nie potrafi zachować dyskrecji może spowodować znacznie więcej szkód niż pożytku.
Dyskrecja to nie wszystko. Musi być również odpowiedzialny. Każde ze zleceń musi traktować z odpowiednią powagą. Należy być świadomym, że choć część spraw, którymi się zajmuje może wydawać się błaha, to dla osoby która, liczy na ich rozwiązanie jest to rzecz niezwykle ważna. Raz podjęte zlecenie musi być zakończone. Jego działania powinny być dociekliwe, co jest kolejną cechą.
Wszystkie poszlaki powinny być sprawdzane. Detektywa nie może dopaść poczucie rezygnacji. Niezależenie od sytuacji powinien on w sposób dociekliwy badać każdy trop. Detektyw musi też być wykształcony i inteligentny. Tylko wtedy zdoła połączyć wszystkie zdobyte informacje w większą całość. Ta wszystkie cechy powinny być łączone ze sprytem i odrobiną szczęście. Ale jak wiadomo szczęście sprzyja lepszym.
Dowiedziałeś się jak zostać detektywem. Jakie kryteria musisz spełnić oraz jakimi cechami charakteru się odznaczać. Jedyne co powinieneś teraz zrobić to zacząć działać by móc spełnić swoje marzenia o byciu detektywem.