Arnika górska to ceniona w całej Europie roślina lecznicza wykorzystywana przede wszystkim do produkcji preparatów łagodzących ból po urazach kostno-stawowych, stłuczeniach i skręceniach oraz bólach reumatycznych. Sposoby jej stosowania wytyczone zostały jednak już przez dawniejsze cywilizacje – w Skandynawii od setek lat sporządza się napary oraz okłady na obolałe miejsca z kwiatów arniki. Obecnie gama produktów na bazie ekstraktu z tej rośliny jest o wiele szersza, tak samo jak ich zastosowanie. Na jakie dolegliwości pomogą preparaty z ekstraktu z arniki górskiej?
Arnica montana – co takiego w sobie ma?
Ekstrakt z arniki daje niesamowicie szerokie możliwości zastosowania, co przekłada się także na występowanie preparatów w różnych formułach – od kapsułek po żele. Arnika zawiera ogromne ilości składników chemicznych, takich jak flawonoidy gwarantujące działanie antyoksydacyjne, tj. walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za procesy starzenia zachodzące w organizmie, a także olejki eteryczne działające antyseptycznie. Liczną i ważną grupę stanowią też laktony seskwiterpenowe, które pozwalają arnice oddziaływać na organizm przeciwzapalnie, a także zwalczać wirusy oraz bakterie. Połączenie wszystkich tych substancji powoduje, że ekstrakt stanowi silnie skoncentrowany składnik aktywny, który z łatwością przenika przez naskórek lub tkanki i rozpoczyna działanie.
Preparaty z arniki górskiej – czyli jakie?
Preparaty zawierające arnikę górską to obecnie bardzo szeroka grupa produktów dostępna w aptekach oraz sklepach zielarskich. Często występują w formie maści i żeli, ponieważ właśnie w takiej formie najłatwiej zaaplikować je na stłuczone lub bolące części ciała. Inne sytuacje, w których warto sięgnąć po arnikę, to m.in. obrzęki, krwiaki, bóle reumatyczne i zmęczenie mięśni i stawów wywołane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Aby zapewnić sobie maksymalnie efektywne działanie, warto postawić na produkty z dodatkiem ekstraktu z nagietka. Arnika górska to także roślina idealna do sporządzenia naparu – suszone ziele można nabyć w aptece bądź sklepie zielarskim. Takiego naparu nie należy jednak spożywać – można wykorzystać go do robienia okładów w przypadku odleżyn, stłuczeń, a także do płukanek podczas stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł lub gardła. Takie napary, nalewki oraz płyny sprawdzą się także podczas leczenia infekcji grzybiczych jamy ustnej oraz kuracji aft. Popularna grupa preparatów, w których składzie znajduje się Arnica montana, to również leki homeopatyczne, czyli takie, które poprawiają ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Najczęściej przyjmują formę doustnych granulek, które można połknąć bądź rozpuścić w wodzie. Przyjmowanie takich preparatów uzależnione jest od dawki, a także formuły. Co ciekawe, produkty z arniki bezpieczne są także dla kobiet w ciąży.
Arnica montana ma również zbawienny wpływ na cerę i skórę – dzięki antyseptycznym i antybakteryjnym właściwościom można stosować ją w pielęgnacji skóry tłustej bądź ze skłonnością do trądziku, a zdolność wzmacniania naczyń krwionośnych docenią osoby posiadające cerę naczynkową ze skłonnością do zaczerwienień. Składnik ten często pojawia się w składzie kremów lub toników; w tej roli dobrze sprawdzi się także napar (zwłaszcza w przypadku trądziku).