Jak chronić wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym?

0
1379

Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla zdrowia. Ma negatywny wpływ między innymi na skórę człowieka, nie pozostaje też bez znaczenia dla jego wzroku. W jaki sposób promieniowanie UV wpływa na oczy oraz jak się przed nim chronić? Oto odpowiedzi na te pytania.

Promieniowanie UV a wzrok

Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe jest częściowo pochłaniane przez naturalnie występujące w oczach struktury. Całe światło UVC i część światła UVB wchłaniają rogówki, a resztę promieni UVB oraz UVA zatrzymuje m.in. tęczówka i soczewka. To właśnie te naturalne filtry UV występujące w oczach człowieka ulegają najczęstszym uszkodzeniom pod wpływem promieniowania.

Jak dowiadujemy się od ekspertów z opticdesign.pl, w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe można nabawić się między innymi:

– bardzo bolesnego słonecznego zapalenia rogówki i spojówki;

– tłuszczyka i skrzydlika, czyli wymagających operacyjnego usunięcia zwyrodnień spojówki;

– zmętnienia soczewki oka, czyli zaćmy (ta spowodowana promieniowaniem UV rozwija się znacznie wcześniej i znacznie szybciej od innych);

– zwyrodnienia plamki żółtej, czyli AMD;

– nowotworu oczu w postaci np. czerniaka gałki ocznej.

Jak chronić wzrok przed promieniowaniem UV?

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe grozi poważnymi konsekwencjami, dlatego każdy świadomy człowiek powinien chronić przed światłem UV nie tylko skórę, ale i oczy. Można to robić przede wszystkim stosując wysokiej jakości dziecięce, damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne. Okulary z filtrami UV należy kupować w renomowanych salonach optycznych, oferujących oprawki z certyfikowanymi soczewkami.

Okulary przeciwsłoneczne należy nosić nie tylko latem, kiedy słońce świeci wysoko nad horyzontem. Powinno się ich używać również, jak nie przede wszystkim, zimą, gdy promienie ultrafioletowe odbijają się od śniegu, atakując oczy z kompletnie wszystkich stron. Z tego samego powodu, o szczególną ochronę wzroku warto dbać przebywając nad wodą i w górach, gdzie ryzyko nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe jest podwyższone.

Okulary przeciwsłoneczne to jednak nie wszystko – nawet najlepsze soczewki z filtrami UV nie zatrzymają promieni dostających się do oczu przez luki spowodowane konstrukcją oprawek. W jaki sposób ochronić się przed takimi promieniami ultrafioletowymi? Najlepiej, nosząc odpowiednie nakrycie głowy. Kapelusz z szerokim rondem, czapka z daszkiem czy kaszkiet powinny zatrzymać promienie UV, które mogłyby dostać się do oczu pomimo używania okularów.

Promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo szkodliwe nie tylko dla skóry, ale i wzroku człowieka. Powinno się chronić przed nim oczy nie tylko latem, ale i zimą czy też zawsze nad wodą lub w górach. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z certyfikowanymi soczewkami z filtrem UV oraz odpowiednie nakrycie głowy to akcesoria, dzięki którym można zminimalizować ryzyka związane z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Zdecydowanie warto w nie zainwestować dla dobra swojego wzroku. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here