Co jeść przed treningiem

Silnik, czy to w samochodzie, czy w motocyklu, potrzebuje paliwa, by ruszyć. Identycznie jest z naszym organizmem, który potrzebuje jedzenia, kalorii, by mieć energię do działania. Najlepsza energia pochodzi z dobrze zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak nie wszystko, co zdrowe, warto jeść chwilę przed treningiem. Jakie potrawy komponować, jakie składniki wybierać, aby trening był najbardziej efektywny?

Podstawowe zasady posiłków spożywanych przed treningiem

Regularne trenowanie wiąże się z wieloma zasadami, którzy trzeba przestrzegać. Pierwszą z nich jest nie omijanie posiłku przed treningiem. Ta zasada jest często lekceważona, a nie powinno tak być. Jedzenie przed planowanym treningiem jest bardzo ważne, chociażby dlatego, że pozwala na dostarczenie odpowiedniej energii organizmowi, który będzie poddany wysiłkowi. Ponadto zjedzenie przed treningiem sprawia, że organizm jest w stanie spalić więcej tłuszczu, niż bez jedzenia. Od spożytego posiłku, do rozpoczęcia treningu powinno minąć około 3 – 4 godziny. Taki odstęp czasowy pozwoli wchłonąć jak najwięcej cennych składników odżywczych, a ponadto ograniczy ryzyko kłopotów żołądkowych.

Co spożywać przed treningiem?

Posiłek przed treningiem nie może być identyczny, jak ten po treningu. Ponadto posiłki przed treningiem  będą zależeć od tego, czy aktywność fizyczna ma miejsce rano, w południe czy wieczorem. Posiłek przed porannym treningiem nie może zawierać zbyt wiele błonnika i tłuszczów, natomiast będzie idealnie, jeśli śniadanie bogate będzie w węglowodany proste i złożone. Śniadanie jedzone przed treningiem nie tylko musi dostarczyć energii organizmowi, kiedy ten będzie poddany wysiłkowi fizycznemu, ale na cały dzień. Przykładem dobrego śniadania, które można jeść przed treningiem jest owsianka z bananem, jogurt naturalny z gorgonzolą bądź też kanapka z pełnoziarnistego chleba z chudą wędliną oraz pomidorem.

Popołudniowy trening wymusza zjedzenie posiłku od 30 minut do godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Obiad zazwyczaj jest drugim co do kaloryczności posiłkiem w ciągu dnia, tak samo powinno być, jeśli jest on jedzony przed treningiem. W przypadku obiadu, nie potrzeba aż tylu węglowodanów co w przypadku śniadania. Jeśli zaś chodzi o wieczorny trening, warto zrobić go przed kolacją, po lekkiej węglowodanowej przekąsce, która doda nam energii.

Dieta każdego aktywnego człowieka powinna być bogata w odpowiednią ilość węglowodanów, białek czy tłuszczy, ponieważ wszystkie te elementy biorą udział w budowaniu zdrowego organizmu. Chcąc ułatwić sobie zadanie warto zainteresować się cateringiem dietetycznym, który dostarcza pod drzwi klienta doskonale zbilansowaną dietę, w której niczego nie zabraknie. Organizm będzie doskonale odżywiony, a treningi staną się bardziej efektywne. Wystarczy wejść na stronę internetową dietly.pl, na której możesz porównać catering dietetyczny Częstochowa dostępny w okolicy i wybrać ten, który odpowiada indywidualnym wymaganiom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here