święta zimą

Kościół katolicki zobowiązuje swoich wiernych do uczestnictwa we mszy świętej nie tylko w każdą niedzielę w roku ale również w określenia święta. Opuszczenie mszy świętej w święta nakazane jest grzechem ciężkim. Oczywiście tylko i wyłącznie wtedy kiedy katolik nie będzie na mszy świętej ze swojej winy. Jednakże dorośli ludzie, którzy mają dostęp do internetu, doskonale wiedzą, gdzie szukać informacji. W internecie bez trudu można znaleźć informacje o tym, które święto jest nakazane a które nie.

Każdy ksiądz na mszy świętej niedzielnej przed świętami nakazanymi podaje wiernym informację, kiedy jest najbliższe święto nakazane. Duchowny zależy, aby wierni przychodzili do kościoła nie tylko na niedzielne msze święte ale również na święta nakazane. Czasami wiele osób zastanawia się jakie jest dzisiaj święto. Czasami zaskoczy nas informacja o tym święcie w telewizji. Zazwyczaj jest późny wieczór i nie mamy już możliwości pójścia na mszę świętą.

Wtedy możemy się zastanawiać czy nasza wina jest czy też nie jest zawiniona. Jeżeli sami nie dopilnowaliśmy zorientowania się czy jest to święto nakazane czy też nie jesteśmy winni. A zatem nie możemy przystępować do komunii świętej bez spowiedzi. Wiele osób negatywnie reaguje na to, że kościół wyznacza im, w które dni obowiązkowo muszą iść do kościoła. Jednakże czy bez tego również byliby tak gorliwymi katolikami? Kościół katolicki wyznaczając wiernym obowiązek uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych spełnia wymogi biblijne.

kalendarz

Nowy Testament mówi jasno i wyraźnie o tym, że wierni powinni gromadzić się na wspólnych modlitwach i łamaniu chleba. Tylko wtedy będą mogli dostąpić zbawienia i będą blisko Boga. Jeżeli ktoś bez ważnej przyczyny opuszcza zgromadzenie czyli niedzielną Mszę Świętą, grzeszy ciężko. Grzech ciężki według nauki kościoła oddziela człowieka od Boga. Aby na nowo przywrócić jedność z Bogiem i Kościołem niezbędna jest spowiedź święta przed kapłanem. Należy uczciwie wyznać swoje grzechy uprzednio za nie żałując przeprowadzając rachunek sumienia.

Wielu katolików przystępuje do spowiedzi świętej bez należytego przygotowania, w pośpiechu. Tak przeżyty sakrament będzie ważny o ile katolik dopełnił wszystkich elementów i obowiązków. Jednakże zdecydowanie warto postarać się przeżywać ten wyjątkowy sakrament w dobrej atmosferze, w spokoju. Tylko wtedy będziemy mieli szansę porozmawiać z duchownym o naszej sytuacji. Najlepiej wybrać kapłana który ma czas dla ludzi, a nie tego który spowiada w pośpiechu. W większych miastach są specjalne miejsca, w których można na taki sakrament zdecydować się praktycznie o każdej porze dnia i nocy i możemy mieć pewność, że kapłan będzie miał dla nas czas i nas wysłucha.

Kościół katolicki ma wiele świąt. Nie są one tak samo ważne. Niektóre z nich wyróżnione na tyle, że trzeba w czasie tego święta być na mszy świętej aby nie popełnić grzechu ciężkiego. Niektóre katolickie Święto mają wyjątkowo piękną oprawę. Do takich świąt należy na przykład Boże Ciało. Z reguły kiedy przypominamy sobie o tym święcie w naszych głowach pojawiają się wspaniałe obrazy z dzieciństwa. Boże Ciało to zazwyczaj dziewczynki sypiące kwiaty.

Boże Ciało to również ogromne procesje przez całe miasto i wieś. Nie każdy popiera tego typu wydarzenia i ich oprawę jednakże trzeba przyznać, że mają one swój urok – jest to tak zwana ludowa pobożność. Wiele osób bardzo słabo zna Katechizmu Kościoła Katolickiego i prawo kanoniczne. Takie osoby zupełnie nie znają prawd wiary i innych ważnych dla kościoła przepisów. Warto poznać wyznanie, w którym żyjemy i które deklarujemy. Dopiero wtedy świadomie będziemy mogli je przyjąć lub odrzucić.

jakie jest dzisiaj święto

Szczególnie wśród ludzi młodych bardzo modny staje się bunt wobec kościoła katolickiego i jego wymagań. Zupełnie nie przystające do współczesnych czasów są wymogi zakazu mieszkania ze sobą przed ślubem. Wielu wiernych nie rozumie również zakazu antykoncepcji. Ludzie chcą mieć prawo decydowania o sobie i swojej płodności. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o prawach ustanowionych przez kościół powinien sięgnąć do literatury branżowej, ale przede wszystkim do źródeł czyli do katechizmu kościoła i encyklik.

Wielu papieży i biskupów jasno wyjaśniało stanowisko Kościoła w danych tematach. Oczywiście nie jest łatwo przyjąć to stanowisko, ponieważ kościół stawia wymagania, a nie idzie na łatwiznę i akceptuje wszystko co przynosi dzisiejszy świat. Warto odrzucić emocje i na spokojnie zastanowić się czego właściwie oczekujemy od wiary i jak chcemy ją praktykować, o ile jakaś wiara w nas tkwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here