Złamanie czy zwichnięcie? Jak rozpoznać uraz?

Nie ma wątpliwości, że złamania kończyn oraz zwichnięcia to najczęściej diagnozowane przez ortopedów urazy, które wymagają natychmiastowego leczenia. Tego rodzaju uszkodzenia zawsze objawiają się silnym bólem, a pacjent, który go odczuwa, najczęściej nie jest w stanie samodzielnie rozpoznać dysfunkcji, której właśnie doznał.

Okazuje się, że zwichnięcie, na przykład kostki to uraz, który oprócz bólu objawia się jednocześnie także innymi, typowymi symptomami. To najczęściej opuchlizna, siniak, niemożność poruszania stawem. W tym przypadku należy jak najszybciej unieruchomić kończynę, w której doszło do urazu. Pacjentowi zaleca się także przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, bo rzeczywiście ból jest wyjątkowo silny.

Należy pamiętać, że zwichnięcia nie należy bagatelizować. W każdym przypadku konieczna jest wizyta w gabinecie ortopedycznym, można też wybrać ostry dyżur ortopedyczny. Warszawa na szczęście dysponuje kilkoma obiektami tego rodzaju, w których potrzebujący mogą otrzymać natychmiastową pomoc. Trzeba zaznaczyć, że zwichnięcie leczone jest nie tylko poprzez czasowe unieruchomienie stawu oraz przyjmowanie środków farmaceutycznych o działaniu niwelującym ból, ale taką dysfunkcję należy nastawić. Staw, który wyskoczył, musi trafić na właściwe miejsce. Zabieg ten nie należy do przyjemnych, ale trwa krótko i musi być wykonany przez profesjonalnego ortopedę.

O złamaniu możemy mówić w przypadku, kiedy dojdzie do urazu kości – jej pęknięcia z przemieszczeniem, w linii prostej, zamkniętego lub otwartego, kiedy przerwana zostaje tkanka skórna. W każdym przypadku pojawia się silny ból, niemożność poruszania częścią ciała, w której doszło do złamania kości.

Co ciekawe, pacjenci najczęściej mają problem z odróżnieniem zwichnięcia od załamania. Pęknięcie kości wymaga usztywnienia, najczęściej w gipsie. Aby rozwiać wątpliwości, zawsze należy udać się do specjalisty. Badaniem, które pomaga zdiagnozować uraz, jest rentgen.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here